עצומה למתווה ל"ג בעומר בצל הקורונה: מסלול נסיעה ברכבים עם עצירה של שתי דקות לתפילה

שבוע לפני ל"ג בעומר הזיגזוג וההססנות סביב השאלה כיצד לנהוג באירוע הגדול ביותר בישראל, של עליה לציונו של רשב"י במירון, נמשכים * מ-20 הדלקות ירדו ל-3 ,מ-10 משתתפים עלו ל-100 ואחר כך עשו 'חלאקה' עד שהגיעו  ל-40 * הרעיון האחרון והעצומה להגעת המונים בתוך מכוניות בלבד נשקלת ברצינות * מהשבוע הבא ניתן לקיים חתונות בחוץ בנוכחות 50 איש

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

שבוע ימים בדיוק לפני ל"ג בעומר, וחוסר הוודאות בנוגע לקיום הילולת רשב"י במירון דומה לזה שבשאר התחומים, ואולי יותר. הכאוס שאוחז בניהול היציאה ממשבר הקורונה מורגש היטב סביב האירוע הגדול ביותר בישראל, עם יותר מחצי מיליון משתתפים מדי שנה, כאשר משרדי הממשלה מזגזגים מהססים ולא מצליחים להגיע להחלטה סופית בעניין. בינתיים הציבור מאבד סבלנות ודורש לאפשר הגעה לציון התנא הקדוש לכל הפחות על מנת להתפלל בו תוך כדי נסיעה, בשיטת "דרייב-אין", מבלי לצאת מהרכב.

כבר לפני יותר משבועיים ביקש המשרד לשירותי דת להיערך מראש לקיום ההילולא וזימן דיון בעניין בהשתתפות השר יצחק וקנין וגורמי מקצוע ממשרד הבריאות וממשטרת ישראל. במהלך הישיבה סוכם כי ההדלקות המרכזיות הנערכות במירון מדי שנה, כ-20 בסך הכל, יתקיימו כרגיל, רק שבכל אחד מהם יהיו נוכחים רק עשרה אנשים.

על פי המתווה עליו הוחלט אז, כל הדלקה תארך שעה לכל היותר ותועבר בשידור חי לכל מי שמבקש להאזין או לצפות בה, באופן שיוסכם על האדמו"רים והרבנים המדליקים. הציון לא ייפתח כלל לכניסת קהל, לא תותר שהייה באזור או פעילות "הכנסת אורחים" ולא ייערכו טקסי "חלאקה" בשנה זו.

השר וקנין הסביר כי בכך נמצא איזון המאפשר את המשך המסורת תוך שמירה על ההנחיות למניעת התפשטות קורונה. "חשוב לנו להמשיך את הרצף של מאות שנים בו נערכו הדלקות במתחם ציון הרשב"י במירון", אמר.

מנכ"ל המרכז הארצי למקומות קדושים, יוסף שווינגר, הוסיף כי המסורת לא פסקה גם "בתקופות הקשות ביותר" ויש לשמור עליה גם במציאות המאתגרת הנוכחית.

אלא שכאשר ההצעה הגיעה לאישור סופי אצל ראש הממשלה, בישיבה בהשתתפות ראש המועצה לביטחון לאומי, נגנזו ההסכמות והוצע לקיים שלושה מעמדי הדלקה בלבד – אחד לציבור האשכנזי ואחד לספרדי. לבקשת השר בצלאל סמוטריץ' נוסף גם אחד לרב מהציונות הדתית ובסך הכל שלושה. ובכך "נחתכה" המסורת בכ-85%. כ"פיצוי" על כך נקבע כי בכל הדלקה יורשו להשתתף כמאה חסידים, תלמידים ומקורבים, כולל תזמורת ומקהלה שינעימו את האירוע (ולא רק עשרה כפי שסוכם בתחילה), שיוצבו במעגלים שונים וישמרו על מרחק בטוח ביניהם.

לא חלפו 24 שעות, וגם ההחלטה הזו שונתה, לאחר שכמה חברים בממשלה "גילו" לפתע כי בטקס הדלקת המשואות הפותח את יום העצמאות הותרה התכנסות של 40 איש בלבד, ודרשו להגביל בהתאם גם את האירועים בל"ג בעומר. אם לא די בכך, הרי שבמשרד לשרותי דת מיהרו בינתיים להפיץ לחצרות האדמו"רים ולבתי הרבנים המדליקים מדי שנה מכתב שהוא ממש בבחינת "לעג לרש", ובו הם מוזמנים להגיש בקשה להצטרף אל אחת משלוש ההדלקות, כ"כינור שני" (או שלישי או רביעי) למדליק עצמו, ולהתחלק גם ב-40 המשתתפים.

כמו בחזרה החלקית של מערכת החינוך לפעילות, גם בנוגע להילולת רשב"י לא יצאו עד כה הנחיות רשמיות והבלבול חוגג, ובינתיים, כאמור, הציבור מציע פיתרונות יצירתיים משלו.

בארגון "הילולא דרשב"י", מיסודו של הרב בן ציון קופרשטוק ז"ל, שנפטר לפני כמה שבועות מנגיף הקורונה, פנו לנציגים החרדים בבקשה שיקדמו מתווה שיאפשר כניסה למירון ברכבים פרטיים, ואלפים חתמו על עצומה לראש הממשלה, ראש המל"ל וראשי מערכת הבריאות, בדרישה להתיר זאת.

"קודם כל יגיעו אל ההר למעלה", הסבירו יוזמי המהלך, "משם ירדו עם רכבם ממקום ציונו של רבי יוחנן הסנדלר וכך ירדו ועוד פעם בלא לצאת מהרכבים כלל ויראו אל מבעד לחלון את הבניין שבו ספון ציון קודש הקדשים של רבי שמעון, וכך בסרט נע ימשיכו וירדו את הר מירון – כל זה בלא להתעכב כלל – וכך בדרך יוכלו להתפלל ולבקש".

ב"הילולא דרשב"י" הדגישו כי "כל זה כמובן כפוף להוראות הרופאים ומשרד הבריאות, שלא יעיז אף אחד לצאת מן הרכב ואפילו לא לרגע קט, בשביל לשמור על הבריאות למען ולטובת הכלל והפרט".

העסקנים העומדים מאחורי הרעיון טוענים כי הציגו אותו למפקדי משטרה בכירים שאמרו שהוא בר ביצוע. הם הסבירו כי גם אם הוא יאושר צפוי מספר המשתתפים לצנוח בכ-90% לעשרות אלפי אנשים בלבד, משום שבני חו"ל אינם יכולים להגיע ומקרב הישראלים יעלו למירון רק מעטים יחסים שהדבר בנפשם.

"לפחות שיתנו לילדי החלאקה להגיע", אומר יענקי מילר, מעסקני מירון, "הצעתי למשטרה לייצר מסלול נסיעה ברכבים למשפחות עם הילדים שיעשו חלאקה עם עצירה של שתי דקות וימשיכו הלאה הביתה. הם לא ייצאו מהרכבים והכל ייעשה בצורה מסודרת. במשטרה לא שוללים את הרעיון" אמר.

ובתוך כך גם בנושא מרכזי אחר הקשור בל"ג בעומר עומדות להיכנס תקנות חדשות החל מל"ג בעומר. המדובר בחתונות. על פי המתוכנן יאושר להרחיב את החתונות ולקיימן על פי ההוראות בשטח פתוח בהשתתפות של עד 50 איש.

מזל טוב.

העצומה שנשלחה אל ראה"מ וראשי מערכת הבריאות

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ