כנקמה בארה"ב תפתח סין בחקירות נגד חברות אמריקאיות

עיתון סיני מדווח כי בתגובה לסנקציות אמריקאיות על וואווי מתכנן הממשל הסיני לפגוע בענקיות אמריקאיות כמו אפל ובואינג * לטענתם: "סין תפתח בחקירות בלתי נגמרות נגד החברות האלה" * קרב ענק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

זה היה עניין של זמן עד שחילופי ההאשמות בין ארה"ב לסין, יעברו לפסים אחרים שבסופו של דבר יפגעו בנו, הצרכנים. מטור שפורסם בעיתון הסיני "גלובל טיימס", שופרה של המפלגה הקומוניסטית עולה כי בתגובה להחלטת הממשל האמריקאי, לעצור את אספקת השבבים העולמית לוואווי, מחברות הטכנולוגיה הגדולות בסין, מתכוון הממשל הסיני לנקום בארה"ב ומתכנן לעשות זאת באמצעות אפל.

על פי טור המערכת של העיתון, תנקוט סין בשורת צעדים הכוללים הכנסת חברות אמריקאיות לרשימה של "גופים לא אמינים", פתיחת חקירות והטלת מגבלות על חברות כמו אפל, ועצירת רכש של מטוסי בואינג. "סין מוכנה למלחמה מתמשכת נגד ארה"ב", נכתב בטור, וציינו כי הכוונה היא למלחמה כלכלית: "אנחנו צריכים להשתמש בעוצמה שלנו כדי להשמיד את הרברבנות האמריקאית".

ב'גלובל טיימס' ציטטו "גורם המקורב לממשלת סין". בעבר נטען כי העיתון בשפה האנגלית משמש את הממשל הסיני להעברת מסרים לעולם. עורך העיתון, חו שיג'ין, משתמש בחשבון הטוויטר שלו כדי להעלות תחזיות מדויקות על צעדי הממשל הסיני בנושאי כלכלה ועסקים. בין היתר, פירסם ציוץ על חקירה מתוכננת נגד פדקס, ולפני יומיים כתב על הצעדים המתוכננים של הממשל הסיני נגד אפל, קוואלקום, סיסקו ובואינג.

בטור נטען כי הצעדים האמריקאים "יצרו צונאמי של זעם בקרב גורמים רשמיים בסין ובמעגל העסקי". הודגש כי זו הפעם הראשונה שבה מקורות ממשלתיים נקבו בשמות של חברות ספציפיות כיעדים לתגובת נגד של סין. הסינים מצדם טוענים כי במשך מלחמת הסחר בין המדינות הם מגיבים לצעדים האמריקאיים באופן שווה, אך הצעדים שהציג העיתון מהווים עליית מדרגה בחומרת האיומים של סין.

משרד המסחר האמריקאי הודיע על שינוי תקנות היצוא כדי "לפגוע אסטרטגית ברכישות וואווי של מוליכים למחצה, שהם תוצר ישיר של טכנולוגיה או תוכנה אמריקאית". המשרד הוסיף כי "ההודעה חוסמת את ניסיונות וואווי לעקוף את מנגנוני בקרת היצוא של ארה"ב". וואווי, שזקוקה למוליכים למחצה עבור הסמארטפונים וציוד הטלקום הפופולריים שלה, עומדת במוקד הקרב על העליונות הטכנולוגית העולמית שמתנהל בין ארה"ב לסין.

הפרסום בעיתון הסיני נועד להזהיר חברות אמריקאיות שתלויות בשוק הסיני לצורכי ייצור ומכירות. בואינג, למשל, שגם ככה נתונה במשבר בעקבות פרשיית ה-737 מקס, תלויה ברכש מטוסים מחברות תעופה סיניות – שוק התעופה הצומח בעולם. מקור סיני אמר לעיתון כי חברות התעופה המקומיות עשויות פשוט לבטל את כל ההזמנות שלהן למטוסי בואינג.

אפל מייצרת מוצרים רבים בסין ותלויה גם היא במכירות במדינה. "סין צריכה להפעיל את צעדי הנגד האלה כדי שארה"ב לא תעז לנצל אותה", כך צוטט בכיר לשעבר בגופי הסחר של סין וחבר מטעם המדינה בארגון הסחר העולמי. לדבריו, "סין צריכה לפתוח בחקירות נגד חברות אמריקאיות רלוונטיות ולתת להן לסבול".

בכתבה צוטטו גם אנליסטים, ללא אזכור שמם או הגוף שבו הם עובדים, באומרם שהצעדים הסינים יהיו כמו "פצצת אטום" שתוטל על חברות אמריקאיות גדולות כמו אפל, קוואלקום וסיסקו. "סין תפתח בחקירות בלתי נגמרות נגד החברות האלה ממש כמו חרב שתהיה מונחת על צווארן. זה יפגע בביטחון המשקיעים ויפגע בהכנסות שלהן בשוק הסיני", צוטט מקור ממשלתי אחר ששמו או תפקידו לא צוינו.

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ