למרות התנגדות טראמפ חברות הטכנולוגיה ממשיכות בעסקים בסין

דו"ח חדש מראה כי אמזון, גוגל ומייקרוסופט כמו גם שורה של חברות טכנולוגיה אמריקאיות נוספות, מספקות שירותי תשתית ומחשוב לחברות מעקב בסין שמואשמות בהפרת זכויות אדם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

דו"ח חדש מראה כי אמזון, גוגל ומיקרוסופט כמו גם שורה של חברות טכנולוגיה אמריקאיות נוספות, מספקות שירותי תשתית ומחשוב לחברות מעקב בסין שמואשמות בהפרת זכויות אדם במדינה. על פי הדיווח של אתר CNBC מסוף השבוע, החברות הסיניות נמצאות כולן על הרשימה השחורה של ממשלת ארה"ב שאוסר על גורמים אמריקאים לעשות עימן עסקים.

הטענות הועלו על ידי אתר בשם Top10VPN, שמסקר את שירותי VPN ומבצע מחקרים בנושאי פרטיות ואבטחת מידע כחלק ממהלכי השיווק של שירותיו השונים. על פי הכתוב בדו"ח, החברות האלה מספקות שירותי רשת שמאפשרות את הפעלת תשתיות המעקב עבור הלקוח העיקרי שלהן ממשלת סין. בקשת תגובה לחברות האמריקאיות שמוזכרות בדו"ח נענתה בשקט מטריד שעשוי לרמוז על כך שהטענות שעולות מהדו"ח נכונות.

חברות המעקב הסיניות משתמשות באמצעים מבוססי AI, כגון זיהוי פנים או מעקב ברשתות החברתיות. כולן זוכות להערכות שווי שוק גבוהות וכולן הוחרמו במסגרת הרשימה השחורה של ממשלת ארה"ב שקובעת עם מי אסור לגורמים אמריקאים לבצע עסקים. זו אותה רשימה בה נמצאת וואווי, האויבת הגדולה של ממשל טראמפ למשל.

בין הטענות נגדן ניתן למנות את הריגול אחר בני קבוצות מיעוט מוסלמיות. עוד מאשימה וושינגטון שהחברות האלה משמשות את בייג'ינג כדי להפעיל את קמפיין הדיכוי, המעצרים השרירותיים והריגול נגד בני האויגורים, הקזחים וקבוצות מיעוט מוסלמיות נוספות באיזור שינז'יאנג. המשטר הסיני מפעיל במחוז מספר מחנות מעצר ו"חינוך מחדש" בהם מוחזקים כ-1.5 מיליון עצורים מוסלמים. בחלק ניכר מהמחנות מופרות זכויות האדם באופן תדיר כך על פי דו"ח של אמנסטי.

בין השירותים שמוענקים לחברות המעקב ניתן למנות אחסון אתרי האינטרנט שלהן ואספקה של שירותי הזדהות. בחברת ה-VPN הסבירו שהם זיהו את חברות האמריקאיות בסיוע של כלים ציבוריים, בדיקה של קוד המקור של אתרי החברות הסיניות וניתוח של תנועת הנתונים לאתרים האלה. בין החברות הסיניות שזוהו: Dahua Technology ו-Hikvision, SenseTime, Megvii.

מעבר לשלוש חברות הטכנולוגיה הגדולות, זוהו גם ספקית שירותי האחסון GoDaddy הידועה, סימנטק שידועה כיום כ-NortonLifeLock ו-Digicert שמספקת שירותי הנפקת תעודות אבטחה דיגיטליות. גם טוויטר ופייסבוק צוינו בדו"ח כחברות שמספקות שירותי העברת תוכן ל-Hikvision שמתמחה בזיהוי פנים. הדו"ח מצביע שלמרות החרם, חברות אמריקאיות ממשיכות לעשות עסקים עם סין, גם אם מדובר בהפרה של החוק האמריקאי.

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ