שיטה למנוע קריסה כלכלית: הודו אוסרת על פשיטות רגל למשך שנה

הנושים יצטרכו לפתור את תשלומי החובות במשא ומתן מחוץ למסגרת של הליך פשיטת רגל * המבקרים טוענים כי הודו רק דוחה את ניקוי האורוות ששוק החובות הבעייתיים במדינה זקוק לו * גולדמן סאקס צופה כי התכווצות של 45% בכלכלת הודו ברבעון השני של 2020

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

תודו שעל זה לא חשבתם. נירמלה סירתמן, שרת האוצר של הודו, הודיעה ביום ראשון על הצעד שיאסור פשיטות רגל למשך שנה כחלק מהתכונית הממשלתית לחידוש הפעילות הכלכלית. בנוסף, הסכום המינימלי לייזום הליך חדלות פירעון הועלה מ-100 אלף רופי ל-10 מיליון רופי (132 אלף דולר).

החלטת הממשלה עשויה לדחות את ניקוי האורוות ששוק החובות הבעייתיים בהודו זקוק לו, כאשר הנושים יצטרכו לפתור את תשלומי החובות במשא ומתן מחוץ למסגרת של הליך פשיטת רגל. המהלך של הממשלה עשוי גם להאט את זרימת אשראי חדש לשווקים שחיוני לשמירת הכלכלה ולהוביל להתכווצות נדירה של הכלכלה. הסגר בהודו החל ב-25 במארס והיה אמור להסתיים אתמול ב-17 במאי, אך ממשלת הודו הודיעה על הארכתו.

"המהלך יעזור לעסקים קטנים שהגיעו לסף פשיטת רגל", אמרה סירתמן לעיתונאים בניו דלהי. מספר פשיטות הרגל בהודו צפוי היה לעלות בעקבות מגפת הקורונה שפוגעת תחילה בעסקים שנמצאים בקשיים בכלכלה השלישית בגודלה באסיה. הסגר בהודו החל ב-25 במארס והיה אמור להסתיים אתמול ב-17 במאי, אך ממשלת הודו הודיעה על הארכתו.

"המהלך יפגע בהתאוששות של מוסדות פיננסיים במקרים של חדלות פירעון קיימת", אמר סומארט בטרה, ראש מחלקת חדלות פירעון וייעוץ תאגידי במשרד עורכי דין קסר דאס בדלהי. "חבילת החילוץ הכלכלית אמורה לסייע למגזרים שונים ולספק תמריצים שיובילו להתאוששות כלכלית. המהלך הזה לא ימלא את המטרות הללו", הוא אמר.

סירתמן חשפה אתמול צעדים נוספים בחבילת החילוץ של ממשלת הודו בסך 21 טריליון רופי (277 מיליארד דולר) ביניהם:

  • הוצאות נוספות בסך 400 מיליארד רופי על שמירת משרות באזורים כפריים.
  • העלאת התקרה על הלוואת של ממשלות מקומיות בעוד 4.28 טריליון רופי כדי לעזור להם להתמודד עם בעיות מימון.
  • לאפשר השקעות פרטיות בחברות ממשלתיות שאינן נחשבות נכס אסטרטגי.
  • הקלה בענישה בחוק החברות. כאשר חברות יוכלו לדווח על חדלות פירעון טכנית.
  • חברות יוכלו לבצע רישום ישיר של מניותיהן במדינות זרות.

כלכלת הודו תתכווץ ב-45% בקצב שנתי ברבעון השני של 2020, כך מסרו היום כלכלני גולדמן סאקס בסקירה למשקיעים. עם זאת, בבנק ההשקעות צופים כי הצמיחה ברבעון השלישי של 2020 תתאושש ותעמוד על 20% בקצב שנתי. התחזיות לצמיחה ברבעון הרביעי של 2020 וברבעון הראשון של 2021 נותרו לא שינוי ברמה של 14% ו-6.5%, בהתאמה. לפי תחזיות גולדמן סאקס כלכלת הודו תתכווץ ב-3.6%, לעומת תחזית קודמת מה-19 אפריל להתכווצות הכלכלה ב-2.5%.

"התחזיות לירידה חדה בתמ"ג ההודי ברבעון השני משקפות את הנתונים הכלכליים החלשים שהתקבלו עד כמה מהודו בחודשים מארס ואפריל ואת השפעות הסגר המתמשך שהוא אחד המחמירים בעולם", כתבו כלכלני גולדמן סאקס.

בגולדמן סאקס ציינו כי הרפורמות עליה הודיעה ממשלת הודו בימים האחרונים הן רפורמות בעלות השפעה בטווח הבינוני ולכן הם אינם צופים שתהיה להם השפעה כלשהי על הצמיחה בהודו בטווח המיידי.

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ