ארגון הבריאות מזהיר שלא לרכוש תערובות צמחי מרפא נגד קורונה

שורה ארוכה של צמחים ומשקאות מציפים את השוק כיעילים נגד הקורונה * נשיא מדגסקר התרברב בתערובת הצמחים שרקח כיעילות למנוע קורונה * ארגון הבריאות העולמי מזהיר: יש לבחון את היעילות ואת תופעות הלוואי של המשקה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

פרשת פיטום הקטורת נודעה כסגולה לעצירת מגיפה. בתקופה האחרונה אף פורסם כי אנשי מקצוע בתחום הרפואה האלטרנטיבית ממליצים על הלבונה, אחד ממרכיבי הקטורת, מאחר ולטענתם הוכח שהוא מחולל פלאים בקרב חולי קורונה.

מדובר בעץ מרפא מתקופת הרמב"ם שהכתיר אותו ואת הלענה – שהיא מרה וקשה לשימוש – כמלך התרופות. במרשם שפורסם, מדובר על מינון של כ-400 מיליגרם למנה, פעם אחת ביום. כפול 4 פעמים ביום שזה יחד 1.6 גרם ליום (זה יוצא בערך 8 גרגירים בכל פעם, וביום שלם 32 גרגירים בגודל אורז או חיטה), כפול 8 ימים עד להחלמה מלאה. בערך 14 גרם למנה לאדם. הערכות נמכרות כתוסף תזונה במחיר של כ-10 שקלים לערכה המכילה מאות גרגירים.

אך למרות זאת, אף שהוכח במקרים רבים שחומר הלבונה יעיל ביותר נגד הנגיף, נדרשת זהירות גדולה מפני השימוש בו ויש לדעת כי מלבד החובה לשתות הרבה מים, יש לדעת כי צמח זה אינו מתאים לכולם.

למשל, מי שלוקח מדללי דם, שלא יקח את הלבונה בלי בדיקת רופא. כמו כן במקרים של מחלות כבד, כליות ולב, או מושתלי איברים, יש להימנע משימוש או לכל הפחות לקחת כמות מופחתת, תחת פיקוח רופא ואף שאלת רב. גם בקרב ילדים יש ממליצים להימנע מכך.

בתוך כך נודע כי בימים האחרונים הזהיר ארגון הבריאות העולמי כי שורה של מדינות אפריקניות הזמינו חומרים שונים שיעילותם לא הוכחה כלל נגד הקורונה. אחד מהם הוא משקה המיוצר במדגסקר, בטענה שהוא יעיל כתרופה נגד קורונה.

נשיא מדגסקר, אנדרי רוג'אלינה, השיק את התרופה בהצהרה לתקשורת, במהלכה שתה מבקבוק ממותג וטען שהתרופה כבר ריפאה שני בני אדם. השיקוי מבוסס על צמחים שהוכחו כיעילים בתרופות נגד מלריה, אך הוא לא עבר בדיקות מדעיות בינלאומיות מוכרות. בזמן שנשיא מדגסקר הילל את יעילותו, ארגון הבריאות העולמי הזהיר שהיא צריכה להיבחן – כמו גם תופעות הלוואי הנגרמות ממנו.

למרות זאת משלחת מטנזניה כבר נחתה במדגסקר בסוף השבוע ואספה משלוח של התרופה. במדגסקר סיפקו עד כה אלפי בקבוקים של "COVID-19 אורגניקס". טנזניה, גינאה המשוונית, הרפובליקה המרכז אפריקנית, הרפובליקה של קונגו והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ליבריה וגינאה-ביסאו – כולן כבר קיבלו אלפי מנות של קוביד19 אורגניקס, ללא עלות.

ראש זרוע אפריקה בארגון הבריאות העולמי, מטשידיסו מואטי, אמרה שהיא מוטרדת מכך שאנשים ששתו את המוצר עלולים לחוש שהם חסינים כעת לקורונה – ולהתנהל בחוסר אחריות. "אנחנו חוששים ששיווק המוצר הזה כאמצעי מניעתי עלול לגרום לאנשים לחוש בטוחים", היא אמרה.

גם בארץ היו מי שחשבו שכבר המציאו את תרופת הפלא שתמגר את המגיפה, אך עד שתמצא התרופה המוכחת, הזהרו ממה שאתם מכניסים אל תוך הגוף שלכם. לפעמים הנזק גדול מהתועלת.

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ