חילול השם: ראש העיר נאלץ להגיע בעצמו לפזר את ההמונים בהלווית האדמו"ר

למרות אלפי הקורבנות מה'קורונה' בארה"ב, הפרו רבים את ההנחיות והשתתפו מאות מלווים בהלוויתו של האדמו"ר מתולעת יעקב זצ"ל, שנפטר מהנגיף * ראש העיר נזף בחריפות והגיע אישית לפזר את ההלוויה: "המחזה היה בלתי נסבל, הזמן לאזהרות חלף. הנחיתי את משטרת ניו יורק להמשיך לנקוט יד קשה" * מקורבי הרבי שיגרו התנצלות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

נגיף ה'קורונה' ממשיך לגבות קורבנות ברחבי ארה"ב, אבל כל זה לא עצר את מאות האנשים שהשתתפו הלילה (רביעי) במסע ההלוויה של האדמו"ר מ'תולעת יעקב' זצ"ל שנפטר אמש לאחר שחלה בנגיף הקורונה כשהוא בשנת השבעים וארבע לחייו.

האדמו"ר מתולעת יעקב, רבי חיים מערץ זצ"ל, בנו של פועל הישועות המפורסם, רבי יחזקאל שרגא מערץ זצ"ל, היה מהאדמורי"ם הידועים שבארצות הברית החרדית, רבים היו מתדפקים על דלתותיו בכדי לקבל ממנו עצה ותושיה.

האדמו"ר התגורר בשכונת וויאלימסבורג שבברוקלין. בית מדרשו הפך לאבן שואבת לתורה ועבודה בדרך החסידות. האדמו"ר היה נודע ביראת השמים שלו ואת התפילות היה מתפלל במתינות ובהתעוררות גדולה, כמונה מעות ממש, רבים אף היו מגיעים לחזות בעבודת התפילה.

הלוויתו התקיימה בחוצות רחובות וויליאמסבורג, ובשל כמות המשתתפים הרבה, הגיע ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאסיו בעצמו בגיבוי כוחות משטרה, כדי לפזר את המשתתפים. בהודעה שפרסם לאחר מכן ברשת הטוויטר הוא כתב: "משהו בלתי מתקבל על הדעת התרחש הלילה בוויליאמסבורג, התקהלות גדולה בהלוויה בעיצומה של המגיפה. כאשר שמעתי על המתרחש, הלכתי לשם בעצמי לוודא שהקהל יפוזר, ומה שראיתי בלתי מתקבל על הדעת כל עוד אנחנו נלחמים בוירוס הקורונה".

"הוריתי למשטרת ניו יורק לפזר, ואף לעצור את אלו שמתקהלים בקבוצת גדולות. אנחנו מדברים על עצירת המגיפה והצלת חיי אדם. נקודה. אני מבין את הצורך האינסקטיבי להתאבל, אך התקהלויות גדולות רק יגרמו לעור מקרי מוות ולעוד משפחות באבל", כתב ראש העיר תוך כדי שהוא מציין כי הרשויות לא יאפשרו למקרים מעין אלו לחזור על עצמם, וכי הוא הורה למשטרת ניו יורק על אכיפה ואפס סובלנות בנושא הזה בכל רחבי העיר.

לאחר הסערה והביקורת שדבריו עוררו נאלצו אנשיו הקרובים של האדמו"ר זצ"ל להוציא מכתב הבהרה והתנצלות. במכתבם כתבו שהכל תוכנן אחרת, אך בשלב מסוים זה יצא משליטה ובעקבות כך נגרם חילול השם נוראי עליו הם מתנצלים.

במכתב שכתב מסכיר המוסדות הוא מציין: "צר לנו שהלוויתו של האדמו"ר שלנו זצ"ל הסתיימה בכאוס ובמחלוקת, ואנחנו מרגישים שעלינו להסביר את מה שקרה. חסידיו הרבים של הרבי רצו להשתתף בהלוויה, והתכנית שלנו היתה לסגור כמה רחובות, על מנת שהחסידים יוכלו ללוות את הנפטר, תוך שמירת מרחק חברתי ולבישת מסיכות.

"תושבי ניו יורק מתהלכים מידי יום ברחובות העיר, ולכן חשבנו שהלוויה לא אמורה להיות שונה, כל עוד נשמור על ההנחיות, מה שלצערנו, לא קרה והמשטרה נאלצה לפזר את ההתקהלות שנוצרה".

בהמשך מכתבו ציין כי הם מבינים אכזבתו של ראש העיר ואת התבטאויותיו כנגד ההתקהלויות, אך כואב מאד שהאירוע גרם להאשמה כוללת כנגד כלל היהודים, ובשל כך הוא מתנצל גם בפני הקהילה היהודית.