האם נבחרי הציבור מנצלים את מעמדם ועולים למירון?

ל"ג בעומר בצל הקורונה היא נקודה כואבת עבור רבבות יהודים הרגילים במשך שנים לעלות ביום ההילולא למירון והשנה ישארו בבית * יש מקושרים שהצליחו להשיג לעצמם אישור * היו מי שקראו לנציגי הציבור שלא להתנשא על האחרים בניקור עיניים בזכויות היתר שלהם * טענה הגיונית, אך תלוי כיצד משמיעים אותה

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

‏בשעה זו מעמידים בגג הציון במירון את הכלי המיוחד בו מדליק כל שנה האדמו"ר מבאיאן את המדורה, לקראת תחילת יציקת השמן שנרכש ע"י רבבות עמך ישראל שגם בשעה זו מעבירים את שמותם ונרשמים לתפילה במעמד ההדלקה המרכזי של האדמו"ר, אבל רק מתי מעט יזכו להיות נוכחים במעמד ההדלקה.

ל"ג בעומר בצל הקורונה, נוגע בעצב חשוף וכואב של רבבות יהודים הרגילים במשך שנים לעלות ביום ההילולא למירון, אך השנה הוא ייאלץ לשבת בבית ולהיווכח כי יש מקושרים שהצליחו להשיג לעצמם אישור והם יוכלו לראות את מירון רק בתמונות משנה שעברה, כאשר עיניהם יוצאות ואין ביכולתם לשנות דבר.

היו מי שקראו לנציגי הציבור שלא להתנשא על האחרים בניקור עיניים בזכויות היתר שלהם. בטענה הגיונית, שאם הבוחרים לא עולים למירון, הרי שהעלייה של הנבחרים היא ראוותנות לשמה. טענה הגיונית, אך תלוי כיצד משמיעים אותה.

הבוקר ניסה ח"כ משה גפני לשדר ממלכתיות לחברי הכנסת והשרים ואמר: "אני קורא לשמש דוגמא לציבור ולהימנע מלעלות בל"ג בעומר הזה לציון הרשב"י שבהר מירון". מסתבר שהוא הצליח לגעת בנקודה כואבת ועורר עליו סערה. גל הביקורות לא איחר מלהגיע והתגובות היו זועמות. אחד ממכריו תהה: "מעניין האם גפני היה מוציא הודעה כזאת אם גדו"י הליטאיים היו נוסעים למירון בל"ג בעומר כל שנה".

גם ח"כ ישראל אייכלר הגיב: ״מה הקדוש ברוך הוא לכל אף רבי שמעון לכל. דווקא בשנה קשה זו, כשנגזרה גזירה שנבצר מרבבות יהודים להגיע אל ציון הרשב"י ביומא דהילולא ולבקש ישועות, מחובת כל מי שמורשה, להגיע ולהתפלל, ולהתחנן בעבורם לכל הישועות והנחמות.

״ומי שאינו חש געגועים למירון ומעולם לא בא לשם בל"ג בעומר, לפחות לא יטיף מוסר לשלוחי דרבנן, שהורשו לעלות ולהתפלל והם מקבלים בשבוע האחרון בקשות להזכירם מהמוני יהודים בארץ ובעולם שליבם יוצא למירון והם מבקשים שיעמדו ויתפללו עבורם ועבור כלל ישראל.

"היה עם פיפיות שלוחי עמך בית ישראל העומדים לבקש תפילה ותחנונים לפניך על עמך בית ישראל שתיעצר המגיפה ויבטלו הגזירות ובזכות רשב"י יתמלא רחמים וחסדים ושפע טוב על כל היהודים המשתוקקים לעלות לציון הק'".

ובנימה אישית הוסיף: ״לכתחילה חשבתי לא לעלות השנה למירון. אבל היות ואבי הרב מנשה אייכלר ז"ל עלה שבעים וחמש שנה לציון הרשב"י, כולל בשנת תשכ"ז כשבוע לפני מלחמת ששת הימים כאשר המקום היה בסכנה ורק בודדים עלו לשם במסירות נפש והיה לשליח ציבור עבור רבבות יהודים שלא יכלו לעלות, אני חש גם השנה חובה לעלות ולהתפלל כשליח עבור כלל ישראל שנבצר ממנו לעלות.

״מי שרוצה שאזכיר את שמו על הציון הק' יכול לשלוח במייל את שמו ושם אמו:
ieichler@knesset.gov.il ואזכיר את שמו".

בתוך כך נודע כי לפחות 20 ח"כים, אלו שאמורים לשמש דוגמא לציבור, מנצלים את מעמדים כדי לעקוף את ההנחיות. הח"כים הגישו בקשה וקיבלו אישור מיוחד לעלות להר מירון בל"ג בעומר. מסתבר שח"כ גפני לא ממש עיין ברשימת האישורים לפני שהוציא את ההודעה, כי אחרת היה מגלה שח"כים מדגל התורה היו בין אלו שביקשו וגם קיבלו אישור.

יו"ר שס אריה דרעי אף הורה לח"כי שס שלא לעלות למירון בל"ג בעומר. "יש הנחיות ברורות של משרד הבריאות בקשר לל"ג בעומר, ואנחנו כנבחרי ציבור חייבים לקיימן". ח"כ יעקב מרגי היה הראשון מבין ח"כי שס שהגיב: "קטונתי מלהטיף מוסר בימים אלו ובכלל ‏אני קורא לכל מי שחושב להתחכם ולעלות להר מירון בניגוד להנחיות ‏אנא כבדו את רבי שמעון ואת עולם התורה אל תבזו אותנו די התבזינו בתקופה האחרונה בגלל קבוצת חכמולוגים. ‏אני אישית לא עולה למירון למרות שאני נהנה מחופש תנועה".

בכל מקרה, ניתן יהיה להתחבר ולהשתתף מרחוק כי כשם שהקב"ה לכל, כך רבי שמעון בר יוחאי לכל.