פניית הרבנים: החלמתם? לכו לבקר קשישים

מכתב בקשה מבית ההוראה לענייני רפואה בנשיאות הגרש"א שטרן, אל מנהלי ארגוני הרפואה וחסד בישראל: המחלימים מקורונה יבקרו אצל קשישים וחולים במטרה לרכוש עבורם מזון ותרופות, אך בעיקר יעניקו מילה טובה ועידוד * צדקה תציל ממוות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

במהלך חול המועד פסח התבשרנו על פטירתו הסתלקותו הטראגית בטרם עת של הרב אברהם פינטר זצ"ל, שהיה אחד מעמודי התווך של השכונה החרדית סטמפורד-היל בלונדון, לאחר שנדבק מנגיף הקורונה.

בימים שלאחר מכן התפרסם פתק שכתב לבנו ונמצא בכיסו לאחר מותו. בהודעה שכתב טרם פטירתו, הודיע שאם ימות זה לא מהקורונה, אלא מרעב. את הקורונה אפשר לסבול, כתב, את הרעב שכבר שלושה ימים לא הגישו לו אוכל בבית החולים, הוא לא מסוגל לשרוד.

בכדי שחלילה פעמיים לא תקום צרה, יצאה הודעה מיוחדת תחת הכותרת "ומי יודע אם לעת כזאת", מבית ההוראה לענייני רפואה בנשיאות הגאון רבי שמואל אליעזר שטרן, עם בקשה בלתי שגרתית אל מנהלי ארגוני הרפואה וחסד בישראל.

"לאחר פניות רבות, הננו לפנות אליכם בנידון כדלהלן: כידוע חולים רבים אשר נדבקו מהנגיף קורונה ל"ע, שוכבים על ערש דוי בבתי החולים ללא שום עזרה וסיוע (למעט הטיפול הרפואי), והעדויות הנשמעות מחרידות אוזן כל שומען, ולעיתים הדבר מגיע לכדי פיקוח נפש ועד בכלל, כאשר אי ההתייחסות לחולים כראוי, גורם להתדרדרות חמורה בגוף ובנפש, וד"ל". כאשר הכוונה היא לאלה המחכים לא רק לקבל את מנת המזון ותרופות חיוניות, אלא מצפים בקוצר רוח לקבל מילת עידוד לחזק את מצב רוחם, והעדויות שקיבלו הרבנים הם על אנשים שכבר לא איתנו כי לא היה להם את כל זה.

"אי לכך באנו בזאת בפניה נחוצה והכרחית לאחינו בני ישראל די בכל אתר ואתר, שגם נדבקו בנגיף הקורונה, ומצבם ב"ה שפיר וטוב, שיתנדבו למענם של שאר החולים הצריכים את עזרתכם כמים קרים לנפש צמאה, אם בהגשת אוכל ושתיה, אם במספר מילות עידוד, אשר יכולות להציל ולהאריך את חייהם בצורה משמעותית.

"כמובן שצריך לנהוג בחכמה, לא להפריע לרופאים במעשיהם העושים מלאכתם נאמנה במסירות עילאית, וטרודים בתקופה זאת למעלה ראש, במעשיהם החיוניים להצלת חיים, אך בד בבד, זכרו כי אחינו הנמצאים בבתי החולים נתונים בצרה איומה, ואין לרופאים די זמן לטפל בכל אחד, והמצב מחמיר והולך.

כמו"כ, מוסיפים הרבנים ומתרים כי כמובן שהדבר יתקיים רק בבטיחות הדרושה והמתבקשת כפי ההנחיות של משרד הבריאות, "לכו בכוחם זה, והצלתם את ישראל, היו שליחי מצוה ברגע הנכון, זכרו, המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא, כמובן שצריך לעשות הכל, תוך זהירות מירבית על מצוות ונשמרתם מאוד לנפשותיכם, זכות זו יעמוד לכם לצאת בהקדם למרחב, רפואה שלימה בקרוב.

העתקים מהמכתב נשלחו אל ארוגני החסד: חסדי יואל, יד שרה, למענכם, סעד ומרפא, עזר מציון, עזרה למרפא, רחשי לב, רפואה וחיים, רפואה וישועה. ומי יתן ובחודש שראשי התיבות שלו הם אני ה' רופאך יקוים בנו מקרא שכתוב והסירותי מחלה מקרבך.