מתחילת הקורונה צנחו ההלוואות שהעמידו הבנקים לצרכנים ב־7 מיליארד שקל

המפקחת על הבנקים: "הציבור דוחה הוצאות ולכן לא לוקח הלוואות, המצב הקשה צפוי להימשך בכל 2020"

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

מהדוח השנתי של הפיקוח על הבנקים עולה מעין תמרור אזהרה להאטה אפשרית במשק. מנתוני הדו"ח עולה כי היקף ההלוואות שהם מעמידים למשקי הבית (לא כולל משכנתאות) צנח בכמעט 7 מיליארד שקל בתוך חודשיים. זו ירידה חדה של 4.5%, המשקפת צניחה של 27% בקצב שנתי. לפחות עשור לא נרשמה ירידה חדה כל כך באשראי הצרכני.

בבנק ישראל ציינו כי הירידה נובעת משילוב של ירידה בביקוש ובהיצע: "יש ירידה בביקוש לצריכה פרטית, המתבטאת גם בירידה בשימוש בכרטיסי אשראי, לצד צמצום פעולות שיווק אקטיביות של הבנקים".

המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, הוסיפה כי "הייתה ירידה בצריכה, וזה הקטין גם את הביקוש להלוואות. חלק מזה זמני, ועכשיו כשהציבור יוצא מהבית יהיו יותר קניות. עם זאת, זה גם מבטא את החשש של הציבור בנוגע ליציבות מקום עבודתו, ולכן נדחות הוצאות שונות כמו שיפוץ הבית, וכתוצאה מכך גם לא נוטלים הלוואות. זה אינדיקטור למצב הקשה שצפוי לפקוד אותנו בכל 2020".

הבנקים, שבשנים האחרונות שיווקו באגרסיביות למשקי הבית הלוואות שהולכות ונפרעות, כמעט הפסיקו עם השיווק היזום, וכנראה גם בררניים יותר באישור הבקשות. התוצאה: ירידה מהירה יחסית בסך האשראי הצרכני. סביר כי כעת, כאשר המשק מתחיל לחזור לפעילות, תיבלם הירידה החדה, אך עדיין היקף ההלוואות החדשות שיינתנו יהיה נמוך מאלה שייפרעו.

רוב גופי האשראי החוץ־בנקאי (20% משוק ההלוואות למשקי הבית) כמעט קפאו לחלוטין במשבר, כך שסך הירידה של היקף ההלוואות בשוק הייתה כנראה חדה יותר. לעומת זאת, בשוק המשכנתאות והאשראי לעסקים נרשמה עלייה חדה בפעילות במארס־אפריל: תיק המשכנתאות גדל ביותר מ־7 מיליארד שקל תוך חודשיים, והאשראי העסקי זינק ב־22 מיליארד שקל: "חלק ניכר מהאשראי החדש ללקוחות אלה הועמד על בסיס ניצול של מסגרות אשראי שהועמדו לחברות אלה טרום המשבר", מציינים בבנק ישראל.

במשכנתאות נרשמה עלייה בהלוואות צמודות מדד. הריבית הממוצעת עמדה בסוף אפריל על 3.13% לעומת 2.6% בסוף פברואר, ובהלוואות השקליות היא עלתה מ־2.46% ל־2.53%.