מערכת חדשה תתריע בזמן אמת על אי שמירת מרחק והתקהלויות אסורות

תכנה חדשה פרי פיתוח ישראלי מציעה מערכת לאכיפת הגבלות הקורונה  * הרעיון: ניתוח צילומי מצלמות האבטחה הקיימות * ניתן לקבל התראות ישירות לטלפון הנייד * נדב לבל שעומד מאחורי הפיתוח: "המערכת עובדת על זיהוי בני אדם – היא לא מזהה אותם ספציפית אלא מאתרת דמות של אדם"

  • 10/05/2020
  • 17:36
  • אביגדור שטרן
  • צילום מסך
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

הווירוס שחדר אל חיינו, מאלץ אותנו למצוא פתרונות יצירתיים לחיים בצל שגרת הקורונה. ההוראות שונות ומשתנות, ואחת לכמה ימים אנו מתבשרים על תקנה חדשה, בדרך לשגרה. אחת מהן היא איסור ההתקהלות, ולכן בשעה שעסקים, מוסדות חינוך ובתי חולים מתקשים לשמור על התקנות, הראש הישראלי המציא תוכנה לזיהוי התקהלויות, ומערכת שתשמור שלא תתקרבו יותר מ-2 מטרים.

מערכת חדשה, שיצר מפתח תוכנה צעיר בשם נדב לבל, ויכולה לעבוד גם ללא חיבור לרשת תזהה ותתריע בזמן אמת על אי שמירת מרחק במרחב הציבורי. המערכת תוכל לאתר את ההפרות באופן אוטומטי ותאפשר אכיפה יעילה יותר. מערכת שמירת המרחק היא למעשה תוכנה שהמתקין יכול לקבל על כונן נשלף פשוט, והיא מתחברת למצלמות האבטחה המותקנות בעסק או במוסד החינוך. ראש הממשלה הציע בהצהרתו לפני מספר ימים "להתקין חיישנים שיזהירו כמו במכונית כשהמרחק קטן מדי", אך המערכת שפיתח לבל כלל לא זקוקה לחיישנים – היא מנתחת את התמונה שמפיקות גם ככה מצלמות האבטחה.

ניתן לקבל התראות אוטומטיות לטלפון הנייד מיד כשהמערכת תזהה כי שני אנשים או יותר עומדים קרוב מדי זה לזה. כמו כן גם להגדיר שברגע שמאותרת הפרת מרחק אז תופעל כריזה ייעודית. "ההפעלה פשוטה ביותר, הקשה כפולה על התוכנה במחשב", הסביר לבל. "המערכת עובדת על זיהוי בני אדם – היא לא מזהה אותם ספציפית, אלא מאתרת דמות של אדם. זה יכול להתחבר לכל סוג של מצלמת אבטחה, בין אם מחוברת ב-USB או ברשת אלחוטית. בכוונה בניתי את זה באופן פשוט וגמיש שיכול להתאים לכל לקוח".

לבל החליט לפתח את המערכת לפני קצת יותר משבועיים וכעת מקיים פיילוט למערכת בעסקים קטנים נבחרים על מנת לטייב את המערכת ולהכין אותה להתקנה גם במוסדות גדולים. "קיבלתי פניות, אבל אני לא קופץ מעל הפופיק", ציין לבל. "המטרה היא לא לעשות כסף מזה – אלא לעשות פשוט שירות חשוב לציבור בנקודה שאין לה מספיק מענה כרגע".