ממשלת גרמניה: לא מדברים בתפילה, לא נדבקים בקורונה

בשבוע האחרון התירה ממשלת גרמניה את פתיחת בתי הכנסת, תחת תנאי מרכזי: "לא לדבר בשעת התפילה" * חבר קהילת פרנקפורט בן 100 תועד בבית הכנסת בתפילת מנחה של ערב שבת עם מסיכה * רב הקהילה: "שומר פיו ולשונות שומר מצרות נפשו"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

בגרמניה, בניגוד למקומות אחרים, לא האשימו בתקופה זו את היהודים – וודאי שלא את שומרי התורה והמצוות – בהפצת המגיפה. לאחר שהמצב יחסית התייצב, והקהילה היהודית יצאה כמעט ללא נפגעים, התירה בשבוע האחרון ממשלת גרמניה את פתיחת בתי הכנסת, תחת הנחיות מיוחדות אך הנחייה אחת מקורית ומעניינת במיוחד: "לא לדבר בשעת התפילה".

על פי ההנחיות המיוחדות, נפתחו רק בתי הכנסת הגדולים בהם ניתן להקפיד על הוראות הבריאות, מבחינת ישיבה בריחוק הנדרש, וסידורי הכניסה והיציאה מבית הכנסת. יחד עם זאת הורו השלטונות כי בכדי למנוע הידבקות, אין לשיר בציבור. בנוסף, הוזהרו החולים שלא להגיע לבית הכנסת. ההנחיה המעניינת ביותר, נראתה כאילו לקוחה מתוך ספרי ההלכה: אין לדבר בתוך בית הכנסת.

חלק מההנחיות הורו גם על כך שהמתפללים יביאו מביתם את הסידור והטלית. לשמור על מרחק בין הבעל קורא והעולה לתורה, ולכן לא עמדו הגבאים על בימת בית הכנסת. ספר התורה הונח מראש על הבימה והוחזר לאחר התפילה, כאשר המתפללים עזבו את בית הכנסת.

הצלם המקומי, רפי ארליך תיעד את תפילת המנחה בערב שבת קודש, המתקיים כשעה לפני כניסת השבת. פתיחת בית הכנסת הגדול בפרנקפורט לאחר אישור ממשלת גרמניה, עוררה התרגשות בקרב חברי הקהילה שכבר ציפו מתי יוכלו שוב לחזור לבית הכנסת.

אחד המתפללים, שמעיה (זיגמונד) פרוינד בן ה-100, ממתפללי בית הכנסת הגדול בפרנקפורט שבגרמניה, תועד בהגיעו לתפילה ביום שישי האחרון כשהוא חובש מסיכה על פניו. בשיחה שהתנהלה בשפה הגרמנית, מספר פרוינד ל'מרכז העניינים': "הם אומרים עכשיו את מה שידוע לנו מזמן: מי שנזהר שלא לדבר בשעת התפילה, מוגן מכל הצרות".

רבה של פרנקפורט, הרב אביחי אפל, אמר: "עד עכשיו ואי"ה גם מעכשיו והלאה, המצב כאן יחסית היה כנראה בטוב ועפ"י השלטונות נראה שהצליחו לשלוט בהתפתחויות. יהי רצון שנוכל לחזור לשגרה מתוך שמחה ובריאות איתנה בעז"ה".