מחקר קובע: קורונה מפחיתה 10 שנים מחיי החולים

חוקרים מסקוטלנד יצרו מדד סטטיסטי משוקלל שמטרתו להעריך עד כמה תחלואה בקורונה משפיעה על תוחלת החיים של מי שנדבקו וחלו בה * המסקנות מטרידות מאוד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

מחקר חדש שניסה לאמוד את ההשלכות ארוכות הטווח של מחלת הקורונה, על הבריאות, מגלה כי הידבקות בקורונה ותחלואה במחלה עלולה לקצר את תוחלת החיים בעשור שלם. החוקרים, מאוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד, גילו שרבים מהאנשים המבוגרים שמתו כתוצאה מקורונה, היו בסיכון תמותה נמוך לפני שנדבקו בנגיף. להערכת החוקרים, סביר שרוב הקורבנות הללו היו ממשיכים לחיות עוד עשר שנים לפחות, לולא נדבקו בקורונה.

"המחקר הזה חזק משום שהמטרה שלו היא לספק הבנה עמוקה יותר של השלכות התמותה של Covid-19", אמר ג'וש בראונסטיין, מבית החולים לילדים בבוסטון. "יש איזו תפיסה רווחת שרוב האנשים שמתו כתוצאה מקורונה היו חולים עוד לפני כן בכל מיני מחלות ושממילא לא נותרו להם עוד הרבה שנים לחיות. ההערכה הכמותית שביצעו החוקרים במחקר הזה מבהירה עד כמה מדובר בתפיסה שגויה ומראה שיש אנשים שאיבדו יותר מעשור מהחיים שלהם בגלל המחלה", הוסיף בראונסטיין, שלא היה מעורב במחקר.

ממצאי המחקר מבוססים על נתונים שאספו החוקרים ממרכזים רפואיים ומארגון הבריאות העולמי (WHO). החוקרים חישבו גם נתונים נוספים של החולים, כמו גיל, מין ומצבים רפואיים קודמים, כדי לייצר את המדד הסטטיסטי של "שנות החיים שאבדו" – years of life lost, או בקיצור YLL – המהווה מדד בריאותי סטטיסטי מקובל ונפוץ שמשמש להערכת מספר שנות החיים שאבדו עקב תמותה מוקדמת", הסביר בראונסטיין.

המחקר הנוכחי עדיין לא עבר ביקורת עמיתים, שתבחן את מידת הדיוק של ממצאיו ותספק להם אישור נוסף. אולם, זו אינה הפעם הראשונה שמזכירים את הנזק לטווח הארוך בהקשר של מגיפת הקורונה. מחקרים קודמים כבר הראו שחולי קורונה סובלים מקרישי דם בגופם בסבירות גבוהה יותר, דבר שעלול להוביל לסיבוכים ארוכי טווח ולתמותה מוקדמת. מלבד זאת, מחקר אחר, שנערך בסין, העריך כי לפחות חלק מהמחלימים מקורונה נותרים עם תפקוד ריאתי מופחת.

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ