לראשונה בתולדות המדינה: יום הזכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה ללא קדיש וללא עליה לקבר

מהיום ב17:00 סגר מלא על המדינה עד מוצאי יום העצמאות ב 20:00

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

לראשונה ב 72 שנות המדינה, בשל הקורונה, יום הזכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה מצויין ללא עליה לקבריהם של בני משפחותיהם, וללא אמירת קדיש ופרקי תהילים על קבריהם. יום הזכרון מצויין בצפירות וטקסים בלבד, ללא השתתפות מעשית של רבבות ההורים, האחים, האחיות, בני המשפחות האחרים וחברים לקרב, שמילאו בכל שנה את בתי העלמין הצבאיים . צפירת הזכרון בת 2 דקות תשמע בשעה 11 ואז יפתחו הטקסים הרשמיים והמרכזית שבהן, כמו בכל שנה בהר הרצל.

הורים שכולים רבים מחו נגד ההחלטה הכואבת מאד, שלדעתם היא שרירותית, לאור המציאות המשתנה בהגבלות בשל ה'קורונה' והצעדים הנעשים בימים האחרונים לצמצם אותן ולהחזיר את החיים למסלולם. "החיים שלנו לעולם לא יחזרו למסלולם" – אומר לנו משה, אב שכול קשיש, שאיבד את בנו יחידו במלחמת יום הכיפורים. המסלול הקבוע שלנו הוא עליה לקברו ביום נפילתו, יומיים אחרי שמחת תורה, וביום הזכרון, אז אנחנו מרגישים את החיבוק של העם. הרסו לנו 'את מסלול החיים' בשם האיסורים בעקבות הקורונה. לא יכול להיות שכל אחד יוכל לצאת לקנות פיצוחים, ואמהות יוכלו לעשות פדיקור, אבל לא יוכלו לעלות לקבר בנם היחיד" – הוא אומר לכאב.

הורים שכולים הגישו מתווה פשוט של עליה פרטנית לקבר, בהסעה אישית של בן משפחה אחד או לכל היותר שניים, שיוסעו על פי כל ההוראות על ידי צה"ל, בליווי קצין או חייל, ויוחזרו לביתם, אבל גם לכך לא הסכימו. "מי יודע אם בשנה הבאה אזכה עוד לעלות לקבר" – אומר משה – "אנחנו כבר זקנים וכמונו רוב ההורים של החללים שנותרו עדיין בחיים.

הממשלה החליטה כי החל מהיום יום שני ב16:00, לא תתאפשר יציאה מהבית גם לא של משפחות שכולות לשם ביקור בבתי עלמין ואתרי הנצחה.

קודם לכן הודיע שר הבטחון בנט, כי משפחות שכולות שיגיעו לבתי העלמין ביום הזכרון לא יעוכבו מלהיכנס אליהן. בדרך אמנם יהיו מחסומים אבל מי שירצה להגיע ברגל…יוכל. יש לזכור שמדובר בלעג לרש, שהרי ברור כי רוב הוריהם של החללים אינם יכולים להגיע ברגל, בשל גילם.

מהיום בשעה 17:00 ועד מחר מוצאי יום העצמאות בשעה 20:00 יוטל סגר מלא במדינה ולא ניתן יהיה לצאת מהבית אלא לצורך הצטיידות בתרופות ובמוצרים חיוניים בלבד וקבלת שירותים חיוניים בתחום יישוב מגוריו, אלא אם בתחום זה לא קיימים שירותים אלו, ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו.

ביום העצמאות תופסק גם לחלוטין פעילות התחבורה הציבורית ברחבי הארץ.
משרד הבריאות שב ומדגיש כי על האזרחים לחגוג את יום העצמאות בבתיהם. לא תתאפשר רכישה של מזון במהלך ערב יום העצמאות ויום העצמאות עצמו. תתאפשר רק יציאה מהבית להתאווררות ופעילות גופנית בקרבת הבית בהתאם למתכונת שחלה בליל הסדר.

משרד הבריאות קורא לתושבים להישמע להחלטות שהתקבלו ולפעול לפיהן, לשמירה על בריאות המשפחות ולמניעת התפשטות הנגיף במרחב.