ללא אזהרה מראש: החל מהיום קנס 200 ש"ח על אי חבישת מסכה

על פי החלטת הממשלה, החל מהיום חובה לחבוש מסכה במרחב הציבורי, החל מגיל שבע, למעט מי שיש לו סיבה רפואית ואישור לכך * כבר בפעם הראשונה יינתן קנס של 200 ש"ח בשל הפרת החובה 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

היום (ראשון) יכנסו לתוקפן החלטות הממשלה החדשות, המחייבות לחבוש מסכה במרחב הציבורי. הנחיה זו כוללת את כולם מגיל שבע ומעלה, למעט מי שישלו סיבה רפואית ואישור לכך. בניגוד לעבר, שזה היה בגדר המלצה, כעת מדובר על החלטה, ולכן, על פי החלטת הממשלה, מי שיפר את החלטה זו, צפוי כבר בפעם ראשונה – ללא אזהרה – לקנס בגובה 200 שקלים, בשל הפרת החובה.

עד כה הייתה חובת חבישת מסכה על האף והפה, רק בעת התקהלות או שהייה במקום סגור, ובמרחב הציבורי היה רק חובה לשאת מסכה למקרה הצורך – כעת בכל יציאה מהבית חובה לעטות את המסכה. עם זאת, החובה עלתה לגיל 7 ולא גיל 6. מי שיוצא ל"הליכה" במרחק עד 500 מטר מהבית לא חייב לשאת מסכה. כמו כן, בעלי מוגבלויות או כאמור מי שיש לו סיבה רפואית ואישור על כך – פטורים.

משרד הבריאות הודיע כבר לפני כחודש כי "נגיף הקורונה מועבר מאדם לאדם על-ידי נתז טיפות בזמן דיבור, שיעול או עיטוש. מרבית האנשים שנדבקים בקורונה לא יראו סימני מחלה, לא ירגישו ולא יראו חולים. אבל הם מדבקים. כלומר יכולים להעביר את הנגיף לאחרים" ולכן הוא מנחה ללבוש מסכה שתגן על האף והפה בזמן שהייה במרחב הציבורי.

"מסכת פה-אף מקטינה מאד את הסיכון להדביק ולהידבק. היא מונעת פליטת נתז טיפתי, ומונעת מנתז טיפתי להגיע לפה ולאף. המסכה מגנה על מי שעוטה אותה וגם על מי שקרוב אליו. לכן, כאשר נשא של הוירוס פוגש באחר – אם שניהם לובשים מסכת פה-אף ההגנה מפני הדבקה כפולה ומוכפלת", אמרו במשרד.

"לכן", מוסרים במשרד הבריאות, "אנו מנחים, לחבוש מסכת פה-אף בכל עת במרחב הציבורי למניעת חשיפת מכרים, עוברי אורח ושותפים לעבודה. במרחב ציבורי כגון סופרמרקטים, יש צורך להשתמש במסכה למנוע השארת נתזים ופגיעה באחרים. בבית – עם המשפחה הגרעינית אין צורך להשתמש במסכה. בעבודה בחדר בודד, אין צורך להשתמש במסכה".

זכרו כי מסכה בלויה, לא מגינה עלינו. מסכה לא הדוקה, רטובה, מקומטת, קרועה ובלויה, שאינה מוצמדת היטב אינה מספקת הגנה טובה. החלף מסכה. בדקו כי המסכה שברשותכם אינה גורמת לקושי בנשימה. במדי וכן, אל תשתמשו בה. הוראה זו מיועדת בפרט לחולים עם מחלות לב או ריאה. מסכות המקשות על הנשימה עלולות לגרום להחמרת המחלה. אל תהססו להתייעץ ברופא במידת הצורך.

ישנן שלש סוגי מסכות מתאימות:

  1. מסכה רפואית סטנדרטית (מסכת מנתחים) כמו בבתי חולים ומרפאות – מתאימה גם לאוכלוסייה הכללית
  2. מסכה לא רפואית – מעניקה הגנה אך דרגת ההגנה תלויה בסוג המסכה
  3. מסכת בד רב פעמית – יכולה לתת הגנה טובה מאד, תלויה בסוג הבד, עוביו ומספר השכבות.

 

שימו לב כי המסכה המוכרת כמסכת 95N היא אכן מגינה, אך אינה נדרשת, אלא בזמן טיפול בחולים קשים בבתי חולים העוברים פרוצדורות בדרכי הנשימה. לצד זה, מסכה עם שסתום, אינה מומלצת כלל, מכיוון שהשסתום פולט אויר בלחץ שעלול לגרום לפיזור נתז ולהדבקה.

אם יש לכם מסכה רפואית או מסחרית, תוכלו לשמור אותה לשימוש חוזר. אך בכל מקרה יש להקפיד לשמור על המסכה במקום נקי ומאוורר, רחוק ממגע יד וחשיפה למקורות זיהום, ולהניח אותה על משטח נקי. חשוב מאוד: מסכה בלויה, מלוכלכת או קרועה מסוכנת לשימוש. יש להשליכה לפח.

בהעדר מסכה מתאימה, ניתן להשתמש בכיסוי פה – אף מאולתר או להכין באופן עצמי מסכת בד רב פעמית העשויה משתיים או שלוש שכבות ע"פ עובי ואיכות הבד. המסכה נדרשת לכסות היטב את הפה והאף. שימו לב כי בעת הצורך, מומלץ לכבס את המסכות בטמפרטורה של 70-90 מעלות במשך 30 דקות לפחות.

בכל מקרה, על מנת למנוע העברת הנגיף מהמסכה לפה ולאף באמצעות הידיים, חובה לחטא ידיים בתכשיר אלכוהולי או לרחוץ ידיים במים וסבון, לאחר נגיעה במסכה.