כך נערכים לגל הבא: עירנות, שקיפות, אסטרטגיה

לאור נתוני התחלואה המעודדים וההרגשה שישראל עברה את הגל הראשון של המגפה, מציג פרופסור רן בליצר משירותי בריאות כללית את חמשת הלקחים להתמודדות המדינה עם התפרצות המגפה * "צריך לעבוד מתוכנן וצריך לעבוד שקוף" * להכין תכנית מסודרת להתפרצות הבאה, על מנת שהשגרה תוכל להמשיך ככל האפשר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

הירידה המשמעותית במספר הנדבקים ובמספר החולים הפעילים בישראל מצביעה על כך שהחזרה ההדרגתית של מערכת החינוך, האירועים, התחבורה, ואולי אפילו פתיחת בתי הכנסת, אכן מתבקשת. הנתונים מעודדים, ולכן ניתן לקחת הרבה יותר סיכונים מכפי שניתן היה קודם.

פרופסור רן בליצר, ראש מערך החדשנות בשירותי בריאות כללית, אומר כי המחלה כמעט שלא מתפשטת, מה שמאפשר סיכונים מחושבים, תוך הבאתם בחשבון של מספר לקחים מגל הקורונה הראשון.

ראשית, הוא אומר, העירנות מאוד חשובה מהתפרצות המגפה. "כשאנחנו מפספסים יום או יומיים זה יכול להיות מאוד משמעותי", אמר בליצר. "למרות שאנחנו נמצאים עכשיו בהפוגה ממושכת – כשנראה שינוי, צריך להגיב מהר". לקח נוסף שצריך לקחת בחשבון מגיע ממדינות מזרח אסיה, שהקימו מערכים מסודרים להתמודדות עם מגפה – וכך הצליחו להסתדר גם ללא סגר.

הלקח השלישי שעליו דיבר פרופסור בליצר הוא ההבנה שאירוע בודד יכול לגרום לשינוי מגמה של מדינה שלמה. בארה"ב לדוגמה, אדם חולה נכח באירוע של מקהלה – והדביק יותר ממחצית משתתפי המקהלה. "יש פוטנציאל הידבקות מאוד גדול ולכן התקהלויות זה דבר די מורכב", הדגיש בליצר.

האוכלוסיות הצפופות והפגיעות הן הדגש הבא שבליצר תיאר. "אם נגן עליהן היטב לקראת הגל הבא, לא נזדקק לסגרים ולא נזדקק לצעדים היותר חמורים", אמר. לבסוף, הלקח האחרון והחשוב ביותר לפי בליצר: "צריך לעבוד מתוכנן וצריך לעבוד שקוף".

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ