חזרתם מחל"ת? שמרו על זכויותיכם

בחודש האחרון החלו עשרות אלפי עובדים לחזור לעבודתם לאחר שהוצאו לחל"ת בעקבות הקורונה * להלן רשימה של נקודות קריטיות לצורך שמירה על זכויותיהם במקום העבודה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
  1. עדכנו באתר ביטוח לאומי ואתר שירות התעסוקה

עליכם לעדכן את ביטוח לאומי ואת משרד התעסוקה על כך שחזרתם לעבוד ושאינכם זכאים עוד לדמי אבטלה. אל תנסו לעקוץ את המערכת ולקבל תשלום נוסף, כי מלבד האיסור וחילול השם שעלול להיגרם בעקבות כך, במידה ויעבור אליכם תשלום נוסף של ביטוח לאומי אתם תידרשו להחזיר אותו ברגע שסביר להניח שהוא יהיה פחות מתאים מבחינתכם.

  1. העבירו אישור למעסיק על גובה דמי האבטלה שקיבלתם

הסכום של מס הכנסה שאתם משלמים, מחושב על בסיס שנתי מצטבר. הכסף שקיבלתם בתקופת החל"ת, הגיע בעקבות היותכם זכאים לדמי אבטלה בזכות זה ששילמתם מס הכנסה. עליכם להוציא אישור – מהאזור האישי – באתר של ביטוח לאומי ולהעביר את האישור למעסיק. המעסיק אמור להזין את ההכנסה מדמי האבטלה "כהכנסה ממקור אחר", לצורך חישוב ההכנסה השנתית של העובד.

במידה ולא הייתם זכאים לדמי אבטלה, עדכנו את המעסיק שלא קיבלתם, במקרה זה יחשב המעסיק את ניכוי המס לעובד זה באופן שנתי מצטבר כולל תקופת החל"ת.

  1. אתם חייבים בתשלום ביטוח לאומי גם בתקופת החל"ת

תשלום לביטוח לאומי חייבים גם בתקופת החל"ת. בחודשיים הראשונים של החל"ת, יעביר המעסיק את התשלום לביטוח לאומי (מדובר בתשלום של 348 שקל לחודש). לאחר החזרה לעבודה, ינכה המעסיק את התשלום מהשכר המגיע לכם.

סתם, כדי להימנע מאי נעימויות, מומלץ לוודא עם המעסיק מתי הוא מתכנן לנכות את התשלום כדי שלא תהיו מופתעים במשכורת הבאה.

מי שיצא לחל"ת לתקופה של למעלה מחודשיים, יאלץ להסדיר את התשלום בעצמו. גובה התשלום החל מהחודש השלישי יעמוד על 177 שקל לחודש.

  1. בסיום החל"ת אתם חוזרים לאותו התפקיד ובאותו השכר

הקורונה אולי לא ממש מאחורינו, אבל למרות המשבר במשק, חייב המעסיק בסיום החל"ת, להחזיר אתכם חזרה לאותו התפקיד (או לתפקיד מקביל) ולהשאיר אתכם באותו גובה שכר. במידה והמעסיק מעוניין לשנות את היקף המשרה או השכר החודשי, הוא יאלץ לקבל את הסכמתכם.

במידה ותנאי העבודה משתנים, באפשרות העובד להתפטר וההתפטרות תחשב "התפטרות בשל הרעת תנאים", כך שהעובד יהיה זכאי להשלמת כספי פיצויים כאילו פוטר מעבודתו.

  1. לא ניתן לפטר אתכם בתקופת החל"ת

למרות החשש, במידה ויצאתם לחל"ת המעסיק לא יכול לפטר אתכם. אם בכל זאת הוא יבקש לפטר אתכם, הוא יצטרך להחזיר אתכם חזרה לעבודה, לבצע לכם שימוע כנדרש ורק לאחר מכן יוכל לסיים את עבודתכם בעסק.

יצוין כי גם לאחר הפיטורים אתם זכאים לתקופת הודעה מוקדמת, תקופה המשתנה בהתאם לפרק הזמן שעבדתם במקום העבודה. שימו לב שבתקופת ההודעה המוקדמת אתם זכאים לתשלום.

במידה והמעסיק לא מעוניין או אינו יכול לאפשר לכם להמשיך לעבוד, עליו לשלם לכם בעבור תקופת ההודעה המוקדמת. שימו לב כי תקופת החל"ת או תקופת הזכאות לדמי אבטלה אינה נחשבת כהודעה מוקדמת.

  1. חלק מתקופת החל"ת נחשב לצורך הוותק לפיצויי פיטורים

במידה ופוטרתם מהעבודה לאחר החל"ת או שבחרתם להתפטר מכיוון ותנאי העבודה השתנו, אתם זכאים לפיצויי פיטורים בהתאם לוותק שצברתם בעבודה. חשוב לזכור כי תקופת החל"ת לא נספרת לצורך הוותק בעבודה אך בעבור תקופת החל"ת תהיו זכאים ל- 14 ימים שיספרו לתקופת הוותק.