הרופאים המומים: חולים עם רמת חמצן נמוכה אינם מגלים סימני מצוקה

רופאים ברחבי בריטניה מדווחים על תופעה בקרב מטופלים במחלקות הקורונה: חולים עם אחוזי חמצן נמוכים מאוד שגורמים בדרך כלל לאיבוד הכרה ואף למוות, אינם חשים במצוקה ומתנהגים כרגיל כשאר בעצם הם נמצאים בסכנה גדולה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

תעלומה חדשה של חולים בנגיף הקורונה שמוגדרים במצב טוב, כאשר הם מדברים, מתנהגים ונראים כאילו אינם במצוקה, כאשר בעצם הם נמדדים עם אחוזי חמצן נמוכים מאוד ומסוכנים בדם, מותירה את הרופאים המומים ומבולבלים. התופעה, המכונה אצל הרופאים כ-"היפוקסיה מאושרת", משנה את כל התיאוריות ומעלה שאלות בנוגע לאופן שבו הנגיף תוקף את הריאות והאם ישנן דרכים יעילות יותר לטיפול בחולים כאלה.

בעוד אצל אדם בריא צפויה רמת החמצן בדם לעמוד על לפחות 95%, מדווחים רופאים על חולי קורונה שהשתתפו במחקר שהתפרסם באתר 'הגרדיאן' הבריטי, שנמצאו עם 70-80 אחוזי חמצן. במקרים דרסטיים יותר שתועדו, היו חולים שהגיעו לרמות של מתחת ל-50% חמצן.

"זה מסקרן לראות כל כך הרבה מקרים כאלה" אמר ד"ר ג'ונתן בנארד-סמית', רופא בבית החולים רויאל מנצ'סטר בבריטניה. אנחנו רואים רמות  מאוד נמוכות של חמצן, כאשר החולים עצמם כלל לא מודעים לכך. בדרך כלל לא היינו רואים תופעה כזו בשפעת או בדלקת ריאות, זו דוגמא לפיזיולוגיה ממש לא נורמטיבית של הנגיף הזה".

הרפואה המודרנית המקובלת מאמינה שככל שרמות החמצן בגוף יורדות – הרי שעולה רמת הסיכון של הלב, המוח ואיברים חיוניים אחרים, וההשפעה עלולה להוביל לכשל רב מערכתי. בדרך כלל בני אדם יאבדו את הכרתם כאשר רמת החמצן ירד מתחת ל-75%, אך חולי הקורונה אובחנו עם מדדים נמוכים בהרבה, כאשר הם משוחחים ולא חשים במצוקה.

רופא מרדים בבית חולים בלונדון, מציין חולה אחת שהגיעה למיון והתלוננה שקר לה. "כאשר בדקנו את המדדים שלה גילינו שאחוז החמצן בגוף שלה צנח ל-30%", אמר. "היינו בטוחים שזו טעות, מכיוון שבדרך כלל חולים כאלה לוקים בדום לב או אי ספיקה, אך כאשר נלקחה דגימת דם, דמה היה כהה מאוד וכשבוע אחרי שהייתה מחוברת למכונת הנשמה היא מתה מהמחלה. "היו לי כמה חולים כאלה," אמר הרופא. "למרבה הצער, התוצאות שלהם נוטות להיות רעות מהניסיון שלי."