הממשלה אישרה: חוזרים לעבודה בצל שגרת הקורונה

נראה שהגל הראשון של הקורונה כבר מאחורינו ומשרדי הממשלה מבקשים להחזיר את המשק לשגרה * אושרה החלת ה"תו הסגול" על משרדי הממשלה, בהתאם להקפדה על כללי התקהלות *בני 67 ומעלה ישובו לעבודתם * היום יתקיים דיון על השווקים והקניונים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כמעט חודשיים חלפו מאז מסלול החיים שלנו נעצר ועבר שינוי דרמטי. מדינה שלמה שותקה והמשק כולו גוייס בכדי להלחם בנגיף המאיים על חיינו. מי שמעיין בגרפים ורואה את הנתונים מבין שב״ה ניתן לומר שהגל הראשון (בתקווה שגם האחרון), כבר מאחורינו.

כעת, במסגרת התכניות לחזרה לשגרה בצל הקורונה ובמטרה להגדיל את היקף העבודה של עובדי המדינה והמגזר הציבורי, אישרה הממשלה את החלת ׳התו הסגול׳ גם על המגזר הציבורי. כמו כן אישרה גם אך חזרתם של בני 67 ומעלה למקומות העבודה.

על פי תקנות ׳התו הסגול׳. ימונה בכל ׳ממונה קורונה׳ שתפקידו להקפיד על הכללים הבאים: שמירה על כללי היגיינה; איסור התקהלות בפינת הקפה ומטבחונים; אכילה בחדרו של העובד ככל שאפשר; שמירה על מרחק של שני מטרים; בדיקת חום בכניסה; שיבוץ באותה קבוצת הסעה ואותה משמרת, ככל האפשר.

עוד מגדירות התקנות כי במקום העבודה, בחדר שגודלו עד שני מטרים רבועים יוצבו שני עובדים, או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה שתמנע העברת רסס; בחדר שגודלו מעל 20 מ"ר- עד חמישה עובדים או מספר גדול יותר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה; קיום פגישות ודיונים יתאפשר עד שמונה אנשים בחדר.

מנכ"לי המשרדים הונחו לעשות התאמות נדרשות  כדי להבטיח כי יוכלו לעמוד בתקן ׳התו הסגול׳. גם יתר גופי המגזר הציבורי יתבקשו לנקוט באמצעים סבירים על מנת לפעול בהתאם להוראות. בנוסף לכך, נקבעה הוראת מעבר הקובעת כי משרד ממשלתי שלא השלים את ההיערכות לכללי ה׳תו הסגול׳ עד היום (ראשון), יוכל לעשות זאת עד יום שלישי בבוקר.

במקביל, ההסתדרות חתמה על הסכם קיבוצי חדש לעובדי המגזר הציבורי. על פי ההסכם שנחתם בין יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד לממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, בתיאום עם יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, המעסיקים במגזר הציבורי יפעלו להשיב למתכונת עבודה מלאה מספר גבוה ככל הניתן של עובדים המועסקים על ידם, תוך הקפדה על תנאי "התו הסגול". עובדים שלא ניתן יהיה להעסיקם עקב המגבלות השונות, ישהו ב"חלף חל"ת" בחסות המעסיק ותשולם להם קצבת "חלף אבטלה" על ידו. המעסיק יבצע הפרשות בגין הקצבה לקרנות הפנסיה וההשתלמות לטובת המשך רציפות הזכויות של העובדים.

הערב צפויה המשלה להתכנס שוב כדי לדון בפתיחת השווקים והקניונים ובביטול מגבלת איסור היציאה למרחק של יותר ממאה מטרים ממקום המגורים שלא לצורך חיוני. מסתמן כי כלל הכניסות והיציאות יתוחמו, רק מחצית מהדוכנים יפעלו על פי בחירת הרשות המקומית, תוגדר מגבלה של מספר מבקרים במתחם כך שעל כל עשרה מטרים רבועים יוכל לשהות אדם אחד ודוכנים צמודים יופרדו במחיצות. כמו כן, יחוייבו הקונים והמוכרים בלבישת מסיכות ובמדידת חום.