בית המשפט: אסור לנהל ישיבת מועצת עיר ב'זום'

"המדיה הדיגיטלית עלולה למנוע מחברי המועצה מהאופוזיציה להשמיע את דעתם כראוי"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

הוראה חדשה של בית המשפט מאיימת על אפליקציית שיחות הווידאו 'זום' שהפכה לפופולרית מאוד בימים אלו.

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד הוציא צו ביניים האוסר על עיריית פתח תקוה לקיים ישיבת מועצה ב'זום', עד שתאושר הוראה לשעת חירום המתירה זאת. ההחלטה התקבלה לאחר ששמונה חברי מועצה מהאופוזיציה הגישו עתירה על קיום הישיבה, שתוכננה לאותו היום, בטענה שכינוס הישיבה באמצעות 'זום' אינו חוקי ומיועד לעקוף הצבעה קודמת על סוגיות שכבר נידונו וחשש שקולם לא יישמע.

מאז החל משבר הקורונה, רוב העיריות בישראל עורכות ישיבות בזום, תוך שהן מסתמכות על חוק הרשויות, הקובע כי כאשר ישיבת המועצה אינה יכולה להתקיים במקומה הקבוע, רשאי ראש הרשות לקבוע מקום חלופי. אך בהחלטתו של השופט אורון שוורץ הוא הופך את הקערה על פיה וקובע כי "מדיה דיגיטלית שכזו עלולה למנוע מחברי המועצה להשמיע את דעתם כראוי, והיא נתונה לשליטת גורמים חיצוניים. מכאן גם ברור הצורך בהסדרה מהותית וטכנית של השימוש בה לכינוס ישיבות של מועצת העיר".

עוד הוסיף השופט שוורץ כי במקרה זה "העברת הישיבה כולה למדיה דיגיטלית שנשלטת על ידי עובד עירייה או על ידי ראש העירייה אינה משולה להעברת ישיבת המועצה למיקום גיאוגרפי שונה".

בין היתר טענו העותרים כי היתר נוסף לישיבות בזום (על סמך סעיף 47 בפקודת העיריות, הקובע כי ראש העיר רשאי לכנס את המועצה בטלפון או באופן וירטואלי), תקף רק במקרים דחופים של הצלת נפש או רכוש. ואילו בנושאים המתוכננים לישיבה, כמו שינוי תקציב, דחיית ארנונה לעסקים עקב הקורונה ועניינים ביורוקרטיים נוספים, נדרשת הסכמה מראש של כל חברי המועצה.  בשל כך הוסיף השופט כי ידון מחדש בבקשה לצו ביניים אם תושלם חקיקתה של הוראת השעה, או אם יקבל ראיות לכך שהעירייה התירה לכל מוזמני הישיבה לראות ולשמוע את כל המשתתפים ואת הנעשה בה.

ראש העיר, רמי גרינברג, כתב בדף האישי שלו כי מדובר בפוליטיקה קטנה של חברי האופוזיציה וכי ההצעות שהיו אמורות לעלות לדיון היו צריכות להיטיב עם תושבי העיר. "לא אנוח עד שהדבר אכן יקרה – מדובר בבריאות התושבים ובהיערכות הרשות מול המשבר, והכי חשוב – מדובר בחמצן לאלפי עסקים ולעשרות אלפי תושבים", הוסיף גרינברג וציין שיגיש לבית המשפט תצהירים נוספים בניסיון לכנס את המועצה כבר בשבוע הבא.

בתוך כך נודע כי ‏סיעת התעוררות בירושלים הגישה גם היא עתירה מנהלית לבית משפט המחוזי נגד כוונת ראש העיר משה ליאון לקיים ישיבת מועצה, ביום חמישי הקרוב, באמצעות וידיאו, וזאת בניגוד להנחיות משרד הפנים והחלטות שיפוטיות שניתנו לעיריית פ"ת.

לטענתם, העירייה הודיעה על קיום הישיבה, ופרסמה את סדר היום, רק אמש, בשעות הלילה, ‏"מבלי להותיר אפילו יום עבודה אחד בודד בין מועד פרסום ההחלטה למועד ביצועה", ולכן הם מבקשים לאסור את קיום הישיבה. אגב, בעקבות העתירה, החליטה העירייה החליטה לבטל את הישיבה.

לנו נותר להמתין ולראות מה יעלה בגורל החקיקה של הוראת השעה. ייתכן והוראה זו תכלול גם את ישיבות הממשלה המתנהלות דרך אפליקציית זום…