החזרת מחלימים מקורונה לעבודה תתרום לחסינות העדר

מודל אפידמיולוגי חדש שערכו מספר חוקרים בארה"ב צופה כי אם אכן מחלימי הקורונה פיתחו נוגדנים וישובו לעבודה, ניתן יהיה לתפעל את המשק כאשר במקביל גם להפחית את ההדבקות ב-77 אחוזים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

מחקר חדש מהמכון הטכנולוגי בג'ורג'יה קובע כי, אנשים שחלו בקורונה והחלימו צריכים לחזור לשגרה רגילה בקרב האוכלוסייה הכללית ולשוב למקומות העבודה כדי לסייע בהאטת קצב ההדבקה. לדברי החוקרים שערכו בדיקות וניתוחים של המודל האפידמיולוגי של המגיפה, יש לערוך לשם כך בדיקות סירולוגיות לאיתור נוגדנים, שיסייעו לזהות את אלו שהחלימו ופיתחו עמידות חיסונית לנגיף, וכך ניתן יהיה לשפר את החסינות הכללית של האוכלוסייה ולהפחית את קצב ההדבקה ב-Covid-19.

על פי המודל שבנו החוקרים, אנשים שיימצאו שליליים בבדיקת קורונה, אך בדמם ימצאו נוגדנים לנגיף יוכלו להיות באינטראקציות הן עם אוכלוסיות סיכון והן עם נשאים או חולים בנגיף מבלי שהדבר יהווה סיכון להם, או לסביבה. וזאת, למרות שעדיין לא ברור מה רמת או משך החסינות שעומדת למי שהחלימו מהנגיף. לפי החישובים שלהם, החזרת המחלימים לשגרה של מגעים עם כלל האוכלוסייה יכולה לשפר את חסינות העדר של הציבור ולהפחית את מספר ההדבקות ב-77 אחוזים.

במסקנות המחקר כתבו החוקרים כי חסינות העדר של הציבור תתחזק על ידי גידול באינטראקציות בין מחלימים מקורונה ובין אנשים שסטטוס המחלה שלהם אינו ידוע (אנשים שמעולם לא נבדקו ואין לדעת האם הם בריאים, חולים, נשאים, או החלימו).

"המטרה של אסטרטגיית חסינות העדר היא לאפשר את האינטראקציות ההכרחיות כדי לקיים את השירותים החיוניים במשק, תוך הנמכת ההסתברות להדבקות נוספות. הגישה שאנחנו מציעים יכולה לקצר בצורה משמעותית את משך המגיפה ולהקל על הנטל שהיא מטילה על החברה והכלכלה ובנוסף, היא יכולה להתקיים בסינרגיה לצד שמירה על ריחוק חברתי", כתבו החוקרים.

המודל אינו מניח כעובדה שכל מי שהחלים הוא חסין לחלוטין מפני הדבקה נוספת בנגיף, אלא הוא מבוסס על סיכון מחושב שלוקח בחשבון גם את היתרונות של פתיחה מחודשת של החברה והכלכלה.

מחקרים ראשוניים מצביעים על כך שלפחות מחצית מהמחלימים מקורונה חסינים מפני הנגיף למשל שבועיים לכל הפחות. לכן, ממליצים החוקרים שמי שהיו חולים מאומתים, החלימו ויש בדמם נוגדנים לנגיף הקורונה (בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת קורונה ותוצאה חיובית בבדיקת נוגדנים), יקבלו היתר לשוב לעבודתם ולבוא במגע עם אנשים אחרים.

החסינות של אותם מחלימים תשמש כמעין 'מגן' גם עבור אנשים אחרים בסביבתם (משום שהסברה היא שהם לא יוכלו להידבק ולהדביק לפחות למשך תקופת זמן מסויימת), והעובדה שהם ישובו לכוח העבודה ויפעילו את המשק תאפשר לאנשים מקבוצות סיכון להישאר עוד קצת בבית ולשמור על עצמם.

תוצאות ראשוניות מסקרים סירולוגיים שבוצעו ברחבי העולם – שבהם ניטלו דגימות דם אקראיות מהאוכלוסייה – מצביעות על כך שמספר הנדבקים בנגיף הינו גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים. כך שככל שיותר אנשים יחלימו מהנגיף, או ימצאו כבעלי נוגדנים נגדו, כך יגדל בהתאמה מספרם של האנשים שישמשו כ'מגן' לשאר האוכלוסייה.

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ