החוק הנורבגי אושר בכנסת בקריאה טרומית

לאחר שבשבוע שעבר הוא ירד מסדר היום עקב אי-הסכמות בקואליציה החדשה, אישרה הכנסת אישרה בקריאה טרומית את החוק שיאפשר לשרים להתפטר ולהכניס למליאה ח"כים ממפלגותיהם * יו"ר האופוזציה ח"כ יאיר לפיד תקף: "מאיפה הכסף? אתם לא רואים בני אדם, אתם רואים כספומטים"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

לאחר שבשבוע שעבר הוא ירד מסדר היום עקב אי-הסכמות בקואליציה החדשה, הכנסת הצביעה היום (ד') על החוק הנורבגי שיאפשר לשרים בממשלה להתפטר ולהכניס למליאה חברים נוספים ממפלגותיהם – ואישרה אותו בקריאה טרומית. כעת החוק יועבר לוועדת חוקה חוק ומשפט, להכנה לקריאה ראשונה.

66 תמכו בהצעה לעומת 42 מתנגדים והיא תועבר לוועדה המסדרת שתקבע היכן יתקיים המשך הדיון. כמו אושרה הצעת חוק משלימה ברוב של 66 מול 44, וגם היא תעבור לוועדה המסדרת שתקבע היכן יתקיים המשך הדיון.

בהודעה הרשמית מטעם הכנסת נכתב: "מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק-יסוד: הכנסת (תיקון – הפסקת חברות בכנסת של חבר הכנסת המכהן כשר או כסגן שר) – של חבר הכנסת רם שפע וקבוצת חברי כנסת. ההצעה מבקשת להוסיף לחוק-יסוד: הכנסת, הסדר שיאפשר לחברי כנסת שהתמנו לכהונת שר או לכהונת סגן שר להפסיק את חברותם בכנסת לתקופה שבה הם מכהנים בתפקיד זה, ולחזור לכהונתם בכנסת לאחר תקופה זו. מספר חברי הממשלה שלהם יותר להתפטר מהכנסת ולחזור אליה, ייגזר מגודל הסיעה וממספר חברי הכנסת הנמנים עם הסיעה שאינם שרים או סגני שרים.

"על פי ההסדר המוצע וכדי לשמור על עצמאותו של חבר הכנסת החדש שנכנס לכנסת על פי ההסדר, השר (או סגן שר) שהתפטר מהכנסת יהא רשאי לחזור לכנסת רק במקרים מוגבלים – אם הוא חדל להיות שר או סגן שר, או אם התמנה לראש הממשלה (כולל ממלא מקום וראש ממשלה בפועל), ולא על יסוד החלטה חד-צדדית מצדו".

עוד נכתב בדברי ההסבר להצעה כי "חוק–יסוד: הכנסת וחוק–יסוד: הממשלה אינם מחייבים כי השרים, זולת ראש הממשלה, ממלא מקומו וראש הממשלה בפועל, יהיו חברי כנסת, אך גם אינם אוסרים על כהונה בו זמנית בשתי הרשויות, המחוקקת והמבצעת. שר שהוא גם חבר כנסת מנוע לשמש בתפקידים מסוימים בכנסת, כגון יושב ראש הכנסת ואין בכוחו להגיש הצעות חוק כחבר הכנסת. אולם, בהיבטים רבים אחרים מעמדו וכוחו של שר שהוא חבר כנסת כשל כל חבר כנסת אחר, לרבות לעניין הצבעה במליאה".

ח"כ יאיר לפיד, שזמן קצר לפני ההצבעה נמסרה הודעה למליאה כי הוא נבחר לעמוד בראשות האופוזיציה, התנגד להצעה: "לא מספיק לכם 36 שרים, 16 סגני שרים, מפלצת עם 52 ראשים, אתם רוצים עוד?", לפיד המשיך לתקוף. "לא מספיק מעון ראש ממשלה אחד, אתם בונים עוד אחד. לא מספיקה לשכת ראש ממשלה אחת, בונים עוד אחת. מישהו אצלכם בממשלת המנותקים זוכר מאיפה מגיע הכסף? זה כסף של אנשים עובדים. שכירים, עצמאים, משלמי המיסים. כל הישראלים הטובים האלה שאתם לא רואים ממטר. אתם לא רואים בני אדם, אתם רואים כספומטים. אין יותר ישראלים, יש כספומטים".

מוקדם יותר, התייחס לחוק שר החקלאות הנכנס אלון שוסטר מכחול לבן והכחיש את הטענה כי מפלגתו "נבלעה" בתוך ממשלת הליכוד. "אנחנו נכנסנו למפלגה בצעד מנהיגותי חשוב של גנץ", אמר שוסטר, "אנחנו הולכים לקיים ממשלה שוויונית לחלוטין, ממשלת כחול לבן עם הליכוד ועם כוחות אחרים. קודם כל כדי להפסקי את הקריסה השלטונית במדינת ישראל. זאת האסטרטגיה. אנחנו נאבקים מול משבר בריאותי-כלכלי-חברתי ואנחנו יושבים על ההגאים, בתוך הממשלה, על מינויים, על חוקים, על החלטות. כדי לאפשר לכנסת לתפקד כמו שצריך וכדי לאפשר לנו להוביל כמו שצריך את הכנסת – אנחנו זקוקים לעוד מנה של ח"כים. זה מה שאנחנו עושים היום. כך אנחנו נשמור על התפקוד החשוב של הכנסת כמוסד – לא רק מחוקק – אלא גם מבקר של הממשלה".

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ