חזרה לשגרה: בוטלה ההקלה לקמעונאים לא לקבל בקבוקים ריקים

לאור התפשטות נגיף הקורונה אסר משרד הבריאות על רשתות השיווק ובתי העסק לקבל אריזות בקבוקים למיחזור לפי חוק הפיקדון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

החזרה לשגרה מובילה לביטול חלק מההקלות שניתנו בשעת החירום. אחרי כחודש וחצי, בוטל הפטור לקמעונאים הנוגע לקבלת מיכלי משקה ריקים תמורת דמי הפיקדון. משמעות ההחלטה של המשרד להגנת הסביבה היא כי החל מהבוקר, ניתן לשוב להחזיר מיכלי משקה ריקים לחנויות המזון ולקבל תמורתם את דמי הפיקדון.

המשרד להגנת הסביבה מורה היום (ג) לרשתות השיווק, הקמעונאות ובתי העסק, לשוב ולקבל אריזות בקבוקים למיחזור לפי חוק הפיקדון. ההוראה מגיעה לאור ביטול האיסור של משרד הבריאות בנוגע לקבלת בקבוקים למיחזור, לפי חוק הפיקדון מבתי העסק, בשל החשש מהתפשטות נגיף קורונה.

אמנם, לדעת מערכת בריאות הסביבה, אין סכנה במכלי המשקה הריקים כל עוד מטפלים בהם בכפפות ושקיות ייעודיות, אך מתוך עקרון הזהירות המונעת ובשל התנאים התברואיים המחמירים שיש להקפיד עליהם בימים אלה, החליט משרד הבריאות לאשר לבתי העסק שלא לקבל את המכלים.

כדי לשמור על הסביבה גם בתקופת הקורונה, ביקש המשרד להגנת הסביבה לשמור בבית את מכלי המשקה הריקים שבפיקדון, ולהחזירם לאחר תום התקופה המוגדרת כשעת חירום, בתמורה לקבלת דמי הפיקדון.

לפי חוק הפיקדון, כל בית עסק ששטחו שמעל 28 מ"ר ומוכר מכלי משקה מלאים מכל סוג חייב לקבל מכלי שתייה מהציבור הרחב ולהחזיר את דמי הפיקדון. את מכלי השתייה אוספות חברות איסוף המספקות שירות ליצרנים וליבואנים של המשקאות, ומשם הם נשלחים למיון ולמיחזור.

המשרד קורא לציבור להגיע לרשתות השיווק, לתחנות המיחזור העירוניות ולתחנות מיון ומעבר, ולמחזר את אריזות הבקבוקים אשר נשמר בבתים בתקופה האחרונה. לפי הנחיות משרד הבריאות, בעלי העסק ידאגו שהבקבוקים המגיעים למיחזור יוכנסו לתוך שקית אשפה אטומה או מכל אטום, עד לפינויים. כמו-כן, יוצב במקום אלכוג'ל לטובת חיטוי הידיים של העובדים והציבור.