דו"ח מודיעין אמריקאי קובע: סין הסתירה את הקורונה במטרה לאגור ציוד רפואי

דו"ח מיוחד שהגיע לידי סוכנות הידיעות AP חושף כי סין הסתירה במכוון את היקף התפרצות נגיף הקורונה כדי שתוכל להצטייד בציוד רפואי הדרוש לה לטיפול במגפה * לאחר פרסום הדו"ח פרסם הנשיא טראמפ "רשויות המודיעין דיווחו לי הרגע שצדקתי"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

דו"ח מודיעין אמריקני שהתפרסם הלילה בכלי התקשורת ברחבי ארה"ב חושף מידע מפליל בנוגע להתנהלותה של סין עם תחילת משבר הקורונה. עפ"י ממצאי הדו"ח עולה כי סין הסתירה במכוון את חומרת היקף התפשטות נגיף הקורונה והעלימה נתונים, במטרה לאגור את הציוד הדרוש. לשם כך האיצה ייבוא של ציוד רפואי והפחיתה את יצואו. כך עולה מדו"ח של המודיעין האמריקני שפורסם בסוכנות הידיעות AP

במסמך המודיעיני שהוציא המשרד לביטחון המולדת של ארה"ב נכתב כי ההנהגה בסין "הסתירה במכוון" את חומרת המגיפה מהעולם בתחילת ינואר. המסמך אינו מסווג, אך סומן תחת הכותרת "לשימוש ממשלתי בלבד", והוא נחשף על רקע הביקורת שהטיח לאחרונה הממשל האמריקני בסין, כאשר אתמול אמר שר החוץ מייק פומפאו כי בייג'ינג אחראית להתפשטות הווירוס ועליה לתת את הדין.

בדו"ח של ה-DHS נכתב כי "סין ניסתה להסתיר את הגדלת אספקת הציוד הרפואי בשטחה, הכחישה שהטילה מגבלות על הייצוא וטשטשה את נתוני הסחר שלה". עוד נכתב, כי במשך רוב חודש ינואר לד דיווחה סין לארגון הבריאות העולמי שנגיף הקורונה מדבק – במטרה להמשיך להזמין ציוד רפואי רב מחו"ל. לפי הדו"ח, בזמן הזה הגדילה סין את ייבוא מסכות הפנים, החליפות הכירורגיות והכפפות מחו"ל. לאחר שהתפשטה המגפה למדינות אחרות בעולם, נוצר מחסור חמור בציוד דומה.

יש לציין כי המודיעין האמריקני העריך עד כה כי סין לא הפיצה במכוון את המחלה לעולם, אך נמצאו ראיות רבות לכך שהשלטונות הסתירו את התפשטות המחלה במשך כחודש לפחות. חולה הקורונה הראשון אובחן בעיר ווהאן כבר בחודש דצמבר, אך רק לקראת סוף חודש ינואר החלה סין לנקוט צעדים משמעותיים כדי לבלום את התפשטות הנגיף.

הנשיא טראמפ האשים את מנגנוני המודיעין במדינתו בכך שלא סיפקו לו תמונת מצב מלאה בנוגע לחומרת המצב, ובעיקר בנוגע להשלכות שיכולות להיות להתפשטות הנגיף בארצות הברית. במקביל, הנשיא התגונן מפני הביקורת שהופנתה נגדו בנוגע לשאלה אם לא פעל מאוחר מדי לאחר שגורמים מקצועיים שבו והתריעו על ההשלכות האפשריות של התפרצות הנגיף. "רשויות המודיעין דיווחו לי הרגע שאני צדקתי, הם לא העלו את נושא הקורונה עד סוף חודש ינואר – רגע לפני שאסרתי על הגעה מסין לארה"ב", צייץ הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר לאחר פרסום הדוח. בנוסף, טען הנשיא כי "רשויות המודיעין דיברו על הנגיף באופן לא מאיים".