דו"ח מדאיג בעקבות הקורונה ולקראת 'יום השואה': עלייה של 18% באנטישמיות בעולם

בערב יום השואה מתפרסם דו"ח האנטישמיות לשנת 2019 החושף תמונת מצב מדאיגה על פשעי השנאה הגוברים בצל התפשטות הקורונה בעולם * כתוצאה מכך נהרגו שבעה בני אדם, בתי כנסת מרכזים יהודיים ובתי ספר נפגעו * 41% שקלו לעשות עלייה בעקבות המצב * עד מתי רשעים יעלוזו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

דו"ח האנטישמיות שפרסם היום (ב) הקונגרס היהודי האירופאי לרגל יום השואה, מעלה ממצאים מדאיגים במיוחד. על פי הדו"ח, עלתה כמות מקרי האנטישמיות האלימים החמורים בשנת 2019, ב-18% בהשוואה לשנת 2018 (456 מקרים לעומת 387). בנוסף נרצחו שבעה במהלך התקפות אנטישמיות אלימות במהלך 2019. הדו"ח גם התייחס להתגברות האנטישמיות בצל התפשטות נגיף הקורונה.

עפ"י הדו"ח עולה כי ביטויי האנטישמיות המופצים בהקשר לנגיף הקורונה משקפים תיאוריות קונספירציה ושנאת יהודים מסורתית, המוכרת לנו מסיפורים בימים עברו.

יעקב חגואל, המשמש כסגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, אמר כי: "נגע האנטישמיות הפך למחלה ממאירה שלא בוחלת באמצעים כדי לפזר את הרעל שלה ברחבי העולם. נגיף הקורונה לא מבדיל בין דת גזע ומין ונותן לאנטישמיים קרקע פוריה לקונספירציות".

ברוב הארצות המוזכרות בדו"ח, עלה מספרם של ביטויי האנטישמיות השונים. את התואר המפוקפק קוטפת בריטניה שמובילה במספר המקרים האנטישמיים שבוצעו בשטחה – 122 אירועים בשנת 2019 ואחריה ארה"ב עם 111 אירועים. אחריהם גרמניה וצרפת עם 41 אירועים אנטישמיים בכל אחת מהמדינות, ואוסטרליה במקום טוב יחסית עם 33 מקרים.

הדו"ח גם מצביע על מוקדי המקרים: 12% שהם לפחות 53 אירועים אנטישמיים שהתרחשו בבתי כנסת, ו-6% שהם 28 אירועים אנטישמיים התרחשו במרכזים קהילתיים ובבתי ספר. מספר האיומים שהעמידו את הנתקף בסכנת חיים עלה ב-47% ומספר הפגיעות ברכוש פרטי עלה ב-24%.

עוד נכתב כי לפי דוח של ארגון ה- FRA שנערך ב-2019, 41% מהיהודים שנסקרו, בגילאי 34-16, שקלו להגר מאירופה לישראל עקב התגברות האנטישמיות במהלך חמש השנים האחרונות. מסתבר שברגעים קשים, מרגיש כל יהודי שישראל זה הכי בבית בעולם.