ביל גייטס מכין תכנית למיגור הקורונה: "פיתוח חיסון בתוך שנה וחצי"

כבר לפני חמש שנים הזהיר ביל גייטס, מפני מגפה עולמית * כעת הוא מכין תוכנית לפיתוח חיסון נגד הקורונה * הוא אופטימי לגבי הסיכוי למציאת חיסון ב-18 החודשים הקרובים * "קשה לראות זאת כרגע, אבל יש אור בקצה המנהרה", הוא אומר * מסמך רפואי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

אין מי שלא שואל את עצמו האם ומתי יחזור העולם להיות מה שהיה לפני הקורונה? ראש הממשלה חזר על זה מספר פעמים בצורות שונות: נצטרך להתרגל לשגרת חיים אחרת, לפחות עד שנמצא חיסון נגדו.

מייסד מיקרוסופט, ביל גייטס, שיחד עם אשתו הפכו לפילנטרופים ומחזיקי מכוני המחקר הגדולים ביותר לחקר חיסונים בעולם, כתב בשבוע האחרון מסמך מפורט עם חזונו בנוגע לחיסון. "סדרי העדיפויות בעולם השתנו. פיתוח חיסון נגד הקורונה הפך באחת למשימה החשובה ביותר. זה נשמע כמו משימה מפחידה, כי היא בהחלט כזו", כתב

בהמשך מכתבו הוא נשמע אופטימי: "יידרש מאמץ ושיתוף פעולה גלובלי כפי שהעולם עוד לא ראה. אבל אני בטוח שנעשה את זה. אין אפשרות אחרת. אם אנחנו רוצים לחזור לשגרה, עלינו לפתח חיסון בטוח ואפקטיבי לקורונה. עלינו לייצר מיליארדי חיסונים, ולדאוג שיגיעו לכל חלקי העולם, ולגרום לכל זה לקרות במהירות המרבית", ציין.

לדבריו, על החיסון להיות יעיל בלפחות 70% כדי לעצור את ההתפרצות.הוא הוסיף שניתן יהיה להשתמש גם בחיסון בעל יעילות של 60%, אך במקרה כזה עדיין יתרחשו התפרצויות מקומיות; חיסון בעל יעילות של פחות מ-60% לא יעצור את התפשטות הנגיף.

גייטס אמר שהוא אופטימי לגבי הסיכוי שב-18 החודשים הקרובים יימצא חיסון יעיל ובטוח, אם כי לדעתו טווח הזמנים למציאת חיסון יכול גם להתקצר ל-9 חודשים או להתארך לשנתיים.

לדבריו, החיסון לא חייב להיות מושלם מההתחלה, וייתכן שיקח זמן לפתח ולשכלל אותו. הוא ציין כי ברגע שחיסון שכזה יהיה מוכן לשימוש, יש להפיצו ראשית לעובדי בריאות ואז לאנשים במדינות בעלות הכנסה נמוכה. הוא ציין כי העולם יזדקק בסך הכל ל-7 מיליארד מנות של החיסון, ואולי אף יותר אם יהיה מדובר בחיסון שיש ליטול כמה פעמים. הוא סבור שבסופו של דבר, חיסון לקוביד-19 יינתן לכל ילוד באופן סטנדרטי.

בתחילת אפריל הודיע גייטס כי ישקיע מיליארדי דולרים בהקמת מפעלים עבור שבע חברות שמפתחות חיסונים לנגיף הקורונה. מאז שהחל להתפשט, הדביק הקורונה יותר מ-3.2 מיליון איש בעולם, והביא למותם של לפחות 233 אלף, לפי מידע של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

"אולי קשה לראות את זה כרגע, אבל יש אור בקצה המנהרה. אנחנו עושים את כל הדברים הנכונים כדי להגיע לחיסון במהירות המרבית", אמר גייטס.

"יש אור בקצה המנהרה". ביל גייטס