איפה הכסף? יבואני ציוד רפואי לא קיבלו תשלומים על ציוד רפואי

איגוד לשכות המסחר שיגר מכתב אל משרד הבריאות והאוצר בעקבות עיכוב בהעברת תשלומים בסך שלושה מיליארד שקלים ליבואני ציוד רפואי ותרופות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

בעת התפרצות הקורונה מיהרו בנשרד הבריאות לרכוש ציוד רפואי בכדי למלא את מחסני החירום, אבל כמו בכל קניה, בסוף מגיעים אל הקופה וצריך לשלם על הכל.

במכתב ששיגר איגוד לשכות המסחר לשרי האוצר והבריאות ומנכ"לי המשרדים, קובלים יבואני הציוד הרפואי על עיכוב תשלום בסך שלושה מיליארד שקלים, דבר שהוביל אותם למצוקה מול ספקים ובנקים.

במכתבם ציינו כי: "רובם של היבואנים נמצאים בפתחה של קריסה כלכלית מוחלטת, שכן משרד הבריאות לא משלם להם במועדי תשלום סבירים. אנו מבקשים לקבוע לאלתר, בהוראת שעה דחופה, מועדי תשלומים קצרים ומידיים לספקי מערכת הבריאות על מנת שעסקים אלו יוכלו להמשיך ולתפקד".

בסיום מכתבם התריעו יבואני הציוד הרפואי כי ללא התשלום, לא יוכלו לעמוד בפני גל שני.

אמיר שני, סגן נשיא איגוד לשכות המסחר ויו"ר ועדת קורונה באיגוד סיפר כי "בתחילת הקורונה בא משרד הבריאות והודיע לכל היבואנים של הציוד הרפואי שהם מחויבים להגדיל את מלאי הציוד והתרופות לחצי השנה הקרובה. כרגע היבואנים מחויבים בתשלומים לחברות בחו"ל בסכומי עתק של כשלושה מיליארד ש"ח במצטבר. החשב הכללי באוצר המליץ לקופות החולים לקצר תשלומים – אבל בפועל אף אחד לא משלם".

לדברי שני, כעת נמצאים יבואנים רבים במצוקה מול הספקים ומול הבנקים: "אנשים צריכים לתת ערבויות ועומדים בפני שוקת שבורה. אנחנו קוראים למשרד האוצר לזרז את משרד הבריאות לשלם לנו את הכסף עכשיו ולא בעוד חצי שנה. אם זה לא יקרה, כל אחד מהיבואנים ייחנק ואם יגיע גל נוסף – לא נוכל להגדיל מלאים".

על פי חוק אמ"ר (אביזרים ומכשירים רפואיים) ונהלי משרד הבריאות, על יבואני ציוד רפואי ותרופות להביא ארצה מלאי שיספיק לשישה חודשים קדימה. משרדי הממשלה ישלמו ליבואנים במועדים המקובלים במשק הפרטי – זאת מלבד משרד הבריאות, שהוחרג בשנת 2017 מההנחיה מתוך הבנה שהדבר יכול להוביל לקריסת המערכת.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד האוצר הורה על תעדוף כל הקשור לרכש הנועד להתמודדות עם משבר הקורונה. פניית האיגוד טרם הגיעה אלינו,  יחד עם זאת אנו נברר את הנושא. במידה ונראה כי אכן קיימת בעיה, נוודא כי ימצא לה פתרון בהקדם".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "רכש הציוד  הרפואי לקורונה התבצע עד כה ברובו המוחלט על ידי חמל הרכש המשותף. משרד הבריאות עושה רבות על מנת לאפשר למערכת הבריאות להיערך ובין היתר פירסם מבחן תמיכה לכלל הגורמים במערכת לעידוד העלאת מלאי התרופות השוטף לחודשים הקרובים לצד פיצוי בגין עלויות התפעול והמימון הכרוכים בכך".