איך אומרים עין רואה ואוזן שומעת בסינית?

סין התקינה מאות אלפי מצלמות מעקב אחרי אזרחים בניסיון לאתר מפירי בידוד * התושבים שמעיזים, מתלוננים: אין לנו פרטיות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

סין היא כנראה המדינה הבטוחה בעולם. עפ"י דיווח של רשת CNN האמריקנית, בצעד חסר תקדים התקינה הממשלה מצלמות אבטחה מחוץ לבתי אזרחים האמורים להימצא בבידוד. ישנם מקרים בהם הותקנו מצלמות מעקב בתוך בתי המבודדים, וזאת בכדי להיאבק בהתפשטות נגיף הקורונה במדינה.

ברשת CNN מציינים כי עד כה לא יצאה הודעה רשמית מטעם הממשל הסיני, בנוגע להתקנת מצלמות מחוץ לבתיהם של אנשים הנמצאים בהסגר, אך תושבים רבים דיווחו על פריסה רחבה של מצלמות אבטחה שהותקנו באזורים הנמצאים בסגר.

אחד התושבים סיפר כי עובד קהילה ושוטר הגיעו לדירתו והציבו מצלמה הפונה אל דלת הכניסה. לאחר ששאל את העובד שהיה יחד עם השוטר מה המצלמה תתעד, הציג לו בתגובה את מסך הטלפון שלו בו הוא עצמו נראה עומד בביתו. התושב ביקש מהשניים להציב את המצלמה מחוץ לביתו, אבל השוטר השיב כי היא עשויה להינזק ולכן היא תשאר בתוך הבית. "מאותו יום אני חי בתחושה שאין לי פרטיות" אמר.

בסין, נכון לעכשיו, אין שום חוק שמסדיר את השימוש במצלמות אבטחה למטרת איסוף מידע עבור המדינה, אך למרות זאת, הפכו אמצעי המעקב לדבר שבשגרה והאזרחים כבר למדו לחיות עם זה. על פי דיווחים מסויימים, יותר מ-20 מיליון מצלמות מעקב הותקנו בסין נכון לשנת 2017, אבל דיווחים אחרים טוענים כי המספר גדול בהרבה ואומרים כי סין התקינה כמעט 350 מיליון מצלמות עד לשנת 2018, מספר הגדול פי חמישה ממספר מצלמות האבטחה שיש בארצות הברית.

סין כבר משתמשת במערכת דיגיטלית הנקראת "קוד בריאות", כדי לעקוב אחרי אנשים ולעדכן מי צריך להיכנס להסגר וכדי לאכוף את ההסגר הביתי. בנוסף, עושה הממשל בסין שימוש בטכנולוגיה כדי להצליב נתונים עם אלו שנמצאים בבידוד, ומצלמות המופעלות על בינה מלאכותית לאיתור צורות אנושיות, יכולות לאתר את מפירי החוק וכך עובר הדיווח לממשלת המחוז.