אבל כבד בעולם הכשרות שאיבדה את ראשיה

ויהיו המתים במגיפה * עולם הכשרות ברחבי העולם מתקשה להתאושש מהמכות הקשות והכואבות עם הסתלקותם של ראשי מערך הכשרות ברחבי העולם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כיוון שניתנה רשות למשחית, שוב אינו מבחין ל"ע. עולם הכשרות ברחבי העולם עדיין לא התאוששה מהמכה שניחתה עליה עם הסתלקותו של הרב אשר יעקב ווסטהיים זצ"ל, מי שהיה מוכר בכל קצוות תבל כנותן הכשרות של 'איגוד הרבנים מנצ'סטר', ופטירתו של ראש מערכת הכשרות UK הרב גבריאל הכהן גברא זצ"ל מארגנטינה, שהלך לעולמו מהנגיף הקטלני, וכעת התבשרה על פטירתו בטרם עת של הרב דן יואל ליווי, שכיהן כיושב ראש מערכת הכשרות OK, חבר אגודת רבני חבר העמים והיה אחד מהאנשים הנחשבים ביותר בתחום הכשרות ברחבי העולם.

לפני כשבועיים התבשרנו על ראש מערכת הכשרות בד"ץ 'איגוד הרבנים' ווסטהיים, הרב אשר יעקב ווסטהיים זצ"ל ממנצ'סטר, שהקים מערך כשרות חובק עולם המוכר כבד"ץ 'איגוד הרבנים', שהתמוטט בביתו לאחר שנדבק מנגיף הקורונה והשיב את נשמתו כשהוא בן 71.

הרב ווסטהיים, היה אחד ממומחי הכשרות הנחשבים היום בעולם, יליד מנצ'סטר ותלמידו של גאב"ד 'העדה החרדית' הגאון הגדול רבי יצחק יעקב וייס בעל ה'מנחת יצחק' זצ"ל. למרות שהרב וייס נמנה על רבני 'העדה החרדית' בירושלים, שנחשבת למחמירה בנושאי דת, הפסיקה שלו נשענה על מקורות ההלכה כשהוא נוטה לא להחמיר היכן שאין צורך ברור והכרחי בכך.

היה תלמיד חביב של האדמו"ר בעל ה'חלקת יהושע' מביאלא זצ"ל וכן היה בקשר מיוחד וחסיד נאמן לבנו האדמו"ר מביאלא חבר מועצת גדולי התורה, לפני שנתיים אף שימש כאורח הכבוד בדינר שנערך לטובת המוסדות במעלה החמישה.

הרב ווסטהיים פתח את ישיבת 'עזרת תורה' במנצ'סטר לפני 25 שנה, הישיבה היתה קיימת 10 שנים, בשנים הראשונות היה נשיא הישיבה ודאג לכל תלמידי הישיבה כמו אב לילדיו, הישיבה נפתחה למען אותם בחורים שלא מצאו את מקומם בעולם הישיבות. וכתוצאה מכך ירדו ברוחניות, הישיבה איוותה בשורה למשפחות בבריטניה, היא היתה הישיבה הראשונה מסוגה בממלכה הבריטית, ועד מהרה הגיעו אליה בחורים מכל קצוות תבל. כעת, עם פטירתו, מונה חתנו הרב שלום לנדאו להמשיך ולנהל את מערכת הכשרות העולמית.

הסתלקותו מותירה חלל גדול בעולם הכשרות שהולך ומאבד את הבקיאים והמוסמכים שבו, כמו גם הרב דן יואל ליווי ז"ל ששימש כמרא דאתרא בבית הכנסת ובית המדרש 'בית אליעזר יצחק' בקראון הייטס וראש מערכת הכשרות OK שנפטר בשביעי של פסח.

עם סיום מסלול לימודיו בישיבה, החל בלימודי רבנות והוראה, והוסמך על ידי הרב משה פיינשטיין. לאחר נישואיו, התיישב בנחלת הר חב"ד ונכנס ללמוד בכולל מיוחד, שם שקד על לימודיו הדיינות במשך שבע שנים.

במשך שנות לימודיו בכולל, עשה שימוש וגם קיבל סמיכה מהפוסק הנודע הגאון רבי מאיר ברנסדורפר זצ״ל מהעדה החרדית.

בהמשך התבקש על ידי אביו הרב דובער ליווי לחזור לארה"ב על מנת לעזור לו בניהול מערכת הכשרות OK שהתפתחה בצעדים מהירים. הרב ליווי נענה לבקשתו ובשל כך היגר בשנת תשל"ז לקראון הייטס שם הצטרף לניהול מערכת הכשרות, ועם פטירתו הפתאומית של אביו בשנת תשמ"ז הפך לנשיא מערכת הכשרות וקיבל את ההנהגה לידיו.

תחת הנהגתו, התפתח הארגון בכל רחבי ארצות הברית ומחוצה לה, והפך לארגון הכשרות העולמי בכל הסטנדרטים הגבוהים ביותר, והוא מאגד תחתיו במשרה מלאה למעלה מ-400 משגיחי כשרות בכל רחבי העולם.

בשנת תשנ"ב נמנה על חברי הוועד המייסד של אגודת רבני חבר העמים, וקיבל את תפקיד היועץ לענייני כשרות בפעילות האגודה. לאחר שנדבק בקורונה חודש אחרי פטירת אימו מאותה מגפה נפטר בחג אחרון של פסח בשעת סעודת משיח בשנת תש"פ.

ומי שאמר לעולמו די יאמר לצרותינו די.