מפקד המשטרה שיקר כדי לזכות בפרס על הורדת הפשיעה

תחקיר של כאן מגלה שבתחנת המשטרה בקריית מלאכי נחקרו אזרחים שהתלוננו על פשיעה בגין מסירת תלונות כוזבות ותיקים סווגו תיקים בצורה לא נכונה, בכדי ליצור תמונה של נתוני פשיעה נמוכים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כשראש הממשלה שאל מי יחקור את החוקרים, כנראה לכך הוא התכוון. במשך מספר שנים זייפה משטרת קריית מלאכי נתונים כדי לשפר את נתוני הפשיעה בעיר. כך עולה לכאורה מתחקיר שערך הכתב אוריה אלקיים בכאן 11.

ע"פ הדיווח השיטה התנהלה כך שאזרחים שבאו להתלונן על פריצות וגנבות, נחקרו באזהרה בחשד למסירת הודעה כוזבת, ולחלקם אף נפתח תיק פלילי.

מהתחקיר עולה כי באופן שיטתי, משטרת קרית מלאכי – בהנחיית המפקד – לא נתנה אישור מסירת תלונה לאזרחים שהגישו תלונה על פשע, בכדי להראות שאין נתוני פשע בעיר. לאור זאת, אזרחים שרכביהם נגנבו לא יכולים היו לתבוע את חברת הביטוח. חלק מהאזרחים נשלחו לבדיקת פוליגרף לאימות התלונה שלהם.

מהתחקיר עולה כי השיטה הצליחה ובשנת 2017 זכתה תחנת קרית בפרס על הורדת הפשיעה בעיר, אלא שבמקום מלחמה בפשיעה, נלחמו לכאורה שוטרי התחנה במלאכי אזרחים חפים מפשע.

אלעד (שם בדוי), חוקר לשעבר בתחנה, סיפר לכאן חדשות: "יש רחובות שאם אתה גר בהם ונגנב לך הרכב, לא רק שהגניבה לא תיחקר, אלא אתה תחטוף תיק פלילי על זה שנגנב לך הרכב". דוד, חוקר נוסף לשעבר, סיפר את רגשות האשם שנגרמו לו כתוצאה מהעבודה בתחנה: "ליבי כואב על אותם אנשים מסכנים. אתה מרגיש עבריין, ולא בשביל זה התגייסת למשטרת ישראל", בהקלטה נוספת שנחשפה בתחקיר, נשמע קצין בכיר בתחנה מקלל חוקר על כך שהחליט לשחרר אדם ממעצר. האדם שוחרר בהחלטת קצינה וחוקר לאחר שלא הייתה עילה להשאירו במקום.

בתגובה לתחקיר נמסר מהמשטרה "לאור חשש לאי סדרים בהתנהלות חלק מבעלי התפקידים בתחנת קריית מלאכי, מונה קצין בודק, ובמקביל הנושא מצוי בבדיקה במחלקה לחקירות שוטרים. בהחלטה ארגונית עוד טרם קבלת המסקנות, מספר מעורבים הועברו מתפקידם עד לקבלת החלטה בעניינם. הנושא עדיין מצוי בבדיקה ומטבע הדברים לא נוכל להתייחס לגופם של דברים".

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ