מגן דוד אדום מציין בסיפוק 90 שנה של הצלת חיים

סיפורו של מגן דוד אדום החל היום, לפני 90 שנה בדיוק, ב-7 ביוני 1930, כשהנציב העליון הבריטי אישר את רישומה של האגודה לעזרה מהירה כאגודה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

כמה ימים לאחר מכן, תושבי העיר תל אביב החלו לתרום למען "מגן דוד אדום". הציבור בעיר העברית הראשונה, שהבין כבר לפני 90 שנה עד כמה גדולה חשיבותו של הארגון, תרם כסף, ותוך כמה חודשים הושלמה בנייתו של האמבולנס הראשון של מגן דוד אדום. אז, הוקמה גם תחנת העזרה הראשונה של האגודה, ברחוב נחלת בנימין בעיר אשר הופעלה 24 שעות ביממה על ידי גדוד מתנדבים, בראשותו של חיים הלפרין.

הצורך בארגון הלך וגדל, ובשנת 1935 הוקם בניין קבע למגן דוד אדום, ששימש את הציבור התל-אביבי עד שנת 1976, אז הועברה הפעילות לבניין חדש ברחוב השל"ה בעיר. במקביל להקמת סניפים נוספים בישראל לארגון מגן דוד אדום, ועל רקע מאורעות 1936, הגה ד"ר ליבונטין את הרעיון להקים "בנק דם", להצלת חייהם של חולים ופצועים הזקוקים לעירוי דם.

מאורעות 1936 היו מעין הכנה לקראת מלחמת העולם השנייה, שפרצה ב-1 בספטמבר 1939. אז, הוקמו על ידי מד"א עשרות תחנות זמניות וממוגנות ברחבי הארץ, בהן טופלו מאות רבות של פצועים. כבר אז פעל מד"א גם במישור ההומניטרי, ודאג לשלוח חבילות לחיילים היהודים בכל החזיתות, וכך גם לחולים, פצועים ובני משפחותיהם.

עם עלייתם לארץ של המעפילים, ליוו אותם צוותי מד"א, וסייעו להם בכל דרך אפשרית. כך, גם במלחמת העצמאות, תגברו צוותי מגן דוד אדום את השירות הרפואי, כש-5,000 מתנדבי הארגון פעלו ללא לאות ב-24 סניפי הארגון, ובאמצעות 28 אמבולנסים.

עם הקמת מדינת ישראל, בעיצומם של הקרבות, הכירה המדינה הצעירה במגן דוד אדום כארגון ההצלה הלאומי של ישראל, ובשנת 1950 חוקק חוק מגן דוד אדום, המכיר רשמית באגודה כארגון ההצלה הלאומי הכלל-ארצי, המשמש כמקבילה הישראלית לארגון "הצלב האדום" בעולם, ופועל על פי אמנת ז'נבה. מאז ועד היום, פועל הארגון בחזית הרפואה הדחופה בשטח במדינת ישראל כולה, בשגרה ובעתות חירום.

עם כניסתו של האופנוע-חירום הראשון בישראל לפעילות במגן דוד אדום לפני כ- 20 שנה הוקמה יחידת כונני התגובה מיידית של מגן דוד אדום שמונה אלפי חובשים, פראמדיקים ורופאים שמוזנקים בכל יום לאלפי קריאות חירום באופנועי מד"א, ברכבי הבימבולנס וברכבם הפרטי כשברשותם ציוד רפואי מתקדם ומכשיר דפיברילטור.

היום, פועלים במגן דוד אדום כ-30,000 עובדים ומתנדבים, ב-169 תחנות ונקודות הזנקה בכל רחבי הארץ. הארגון מפעיל כ-1,200 ניידות לטיפול נמרץ ואמבולנסים, 10 טרקטורונים, 6 ג'יפבולנסים, 44 אמבולנסים ממוגני ירי, 650 אופנועים, 194 אופניים חשמליים, 49 רכבי בימבולנס, סירת ים-בולנס, שני מסוקים ו-2 אוטובוסים לטיפול נמרץ ופינוי המוני.

בכל שנה מוזנקים רכבי החירום של מד"א יותר ממיליון ושלוש מאות אלף פעמים, ויותר מפעמיים בכל דקה. צוותי מד"א, שבראש מעיניהם נמצא תמיד הרצון להציל חיי אדם, מבצעים פעולות החייאה ב-19 בני אדם בכל יום בממוצע, ומיילדים 3 נשים מדי יום. בבנק הדם של מגן דוד אדום, מותרמות בכל שנה יותר מרבע מיליון מנות דם, שמסייעות להצלת חייהם של מאות אלפי חולים ופצועים. כ-2 מיליון שיחות מתקבלות בשנה במוקד החירום 101 של מד"א, כשזמן המענה הממוצע לשיחת 101 הוא 4 שניות בלבד.

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ