האמריקאים לחצו והסינים לא יקימו את מתקן התפלת המים הגדול בפלמחים

לאחר שארה"ב הביעה מורת רוח מהשתתפותה של חברת 'האצ'יסון' שבשליטה סינית במכרז, החליט משרד האוצר כי הזוכה במכרז להקמת 'שורק 2' בקיבוץ פלמחים תהיה חברת IDE הישראלית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

היום (שלישי), בתום מסע לחצים אמריקניים, החליטה ועדת המכרזים של משרד האוצר שלא לתת את המכרז להקמת מתקן ההתפלה 'שורק 2' בפלמחים לחברת האצ'יסון, שנמצאת בשליטה סינית. במקום החברה הסינית, הזוכה במכרז תהיה חברת IDE הישראלית.

לפני כשבועיים פורסם כי בעקבות לחץ אמריקני, ישראל תבחן מחדש השתתפות של החברה במכרז. בכירים ישראלים מסרו כי הודעה על כך הועברה לגורמים בממשל בארצות הברית, לקראת ביקורו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו.

עשרה ימים קודם לכן פורסם כי גורמים בממשלו של נשיא ארצות פנו לישראל וביקשו הבהרות לגבי השתתפות של חברה בשליטה סינית במכרז להקמת מתקן ההתפלה, שצפוי להיות הגדול מסוגו בעולם ולספק כ-25% מצריכת המים של ישראל. מדובר במכרז בעלות של יותר מחמישה מיליארד שקלים.

אחת החברות שהגיעה לשלב הסופי של המכרז היא חברת 'האצ'יסון' הישראלית, שהיא חברה בת של חברת 'האצ'יסון' הסינית שיושבת בהונג קונג. בכירים ישראלים ואמריקנים ציינו כי שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש את התערבותו בנושא. בעקבות פנייתו של פרידמן, הורה נתניהו למטה לביטחון לאומי לפעול מול משרד האוצר ולכנס את הוועדה לפיקוח על השקעות זרות, שהוקמה לפני כחצי שנה בעקבות לחצים אמריקנים להגביל את החדירה הסינית למשק הישראלי.

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ

רוצים להיות מעודכנים?
קבלו את העיתון למייל או לוואטסאפ