Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

המערכת הפוליטית עדיין מתקשה לעכל את צעדם של נפתלי בנט ואיילת שקד, לפרוש מהנהגת הבית היהודי ולהקים מסגרת פוליטית חדשה בבית היהודי ובמפד"ל של פעם מרגישים שנזרקו אל הקרשים וינסו לאסוף את השברים ובמהירות בימין חוששים מרסיסי המפלגות שיסכנו את המשך השלטון בסביבות נתניהו מתוחים שמא לא יצליחו להשיג את מטרת הבחירות האמיתית להוכיח לפרקליטות שהעם רוצה בו למרות החשדות ובמפלגות החרדיות יאלצו לסגת מנאמנות עיוורת בנתניהו, שמא היא תוביל לברית מחודשת בין בנט ללפיד כדי להחליף את נתניהו צונאמי פוליטי עם אפקט שנמצא רק בתחילתו

המערכת הפוליטית עדיין מתקשה לעכל את צעדם המפתיע של נפתלי בנט ואיילת שקד, לפרוש מהנהגת הבית היהודי ולהקים מסגרת פוליטית חדשה, מעורבת דתיים וחילוניים. יש הדורשים את המהלך לשבח, אך לעת עתה יש יותר הדורשים אותו לגנאי.
מסיבת העיתונאים במוצאי שבת, שבה הופיעו השניים, כאילו לא מדובר בהם, אלא באירוע שהם רק המנחים אותו, כשהם מתחלקים ביניהם בהעברת המסרים בשיטת ה'פינג-פונג', לא תרמה הרבה להבהרת המניעים שישכנעו את הציבור כי לא בריחה מעצמם, מהמסגרת הפוליטית שהם הקימו ואינם מרוצים ממנה, היא שהביאה אותם להכריז על הפרישה. היא הותירה את הציבור בתחושה של "ונסתם ואין רודף". בנט ושקד לא הצליחו להצביע על משהו, או מישהו, שאילץ אותם ללכת אל המהלך הפוליטי הכל כך לא נתפס ולא מובן. "מהי מפלגת הבית היהודי שבראשה עומדים בנט הדתי ושקד החילונית, אם לא מפלגה דתית – חילונית שהם, כביכול, החליטו רק עכשיו להקים?" – שואלים בבית היהודי המקורי.

אין זו הפעם הראשונה שהשניים, בנט ושקד, נוטשים יחד מסגרות שהם עצמם הקימו. בפעם הקודמת זו הייתה ישראל שלי, הגוף שהקימו בתוך הליכוד. הפעם הם החליטו לנטוש את הבית היהודי שהייתה חלק ממשלת נתניהו. בשני המקרים, הם הפנו האשמות וטענות כלפי ראש הממשלה נתניהו, שהם עצמם תמכו והעצימו אותו לאורך כמעט כל הקדנציות האחרונות. רק בסופה של הקדנציה, הם החליטו לעשות מעשה.

גם העובדה שברגע האחרון, כאשר המדינה כולה כבר הוכנה לכך שהשניים פורשים מממשלת נתניהו, על רקע סירובו להפקיד את תיק הביטחון בידי בנט, השניים חזרו בהם ל…טובת המדינה, כמובן, אינה מוסיפה לרצינות שיקול הדעת שהוביל אותם למהלך שעשו. אם לטובת המדינה הם ויתרו על פרישה לפני חודש, איך זה שטובת המדינה, וטובת גוש הימין השתנתה מאז מן הקצה אל הקצה? – שואלים מתנגדי המהלך. עבורם הכל אינו אלא אינטרס אישי של השניים, בדיוק כמו האינטרס האישי המובהק של נתניהו שהוביל אותו להכריז על בחירות, פחות מחודש מהיום שבו הוא וראש המל"ל הסבירו לעם ישראל מדוע המצב הביטחוני, שלא ניתן להרחיב עליו, אינו מאפשר הליכה לבחירות בעת הרגישההזו. בנט, הזכיר במסיבת העיתונאים את האבסורד הזה, אצל נתניהו, אך בד בבד עשה מעשה דומה באשר לטענתו בשם טובת העם.

בבית היהודי, התסכול מצעדי המנהיגים שהובילו אותם לפינה, גדול. קשה יהיה להיחלץ מהפינה אליה נקלעו ושבה הותירו אותם בנט ושקד לגורלם, בתקופה הקצרה שנותרה עד לבחירות. ותיקי המפד"ל, שהודחו בזמנו על ידי השניים, שהשתלטו על המפלגה, שמחים לאידם של 'חבריהם' שהלכו שבי אחריהם, והאמינו בדרכם. יחד עם זאת הם כואבים את כאבה של המפלגה אז והיום, שמקימיה ראו בהקדמת הדתיות ללאומיות ערך חשוב ביותר, שנרמס על ידי מי שנעמד בראשה, למרות שהיה תלוש ממטרותיה.

מאידך, לא מעט רואים בצעדם של בנט ושקד, הפגנת כח ועמידה על עקרונות מול נתניהו, שלדעתם רוממות הימין בפיו אך לא במעשיו. התנגדותם לראש הממשלה נתניהו אינה מתרכזת בזירה שמתנגדיו האחרים מתייצבים בה, זירת החקירות והטענות על שחיתות אישית, לכאורה, אלא מתבטאת בנכונות לקחת סיכון אישי כדי להיאבק בשחיתות השלטונית והפוליטית, הבאה לידי ביטוי בעיקר, לטענתם, בחוסר נאמנות לעמדות הימין. כמה מאותן עמדות, בנט ושקד פירטו במסיבת העיתונאים, והם נוגעים, לדעתם, גם לנושאי ביטחון, ומטרידים אותם.

לדעת המצדדים בהחלטתם של בנט ושקד, המהלך שלהם מוכיח היצמדות לעקרונות לפני התמודדות נוספת בבחירות, מה שלדעתם לא קיים באף מפלגה אחרת, גם לא במפלגות החרדיות. אחד ממקורבי בנט, שהיה בסוד תכנון המהלכים אומר ל'מרכז העניינים': "נתניהו נהג בנושאים ביטחוניים ואחרים החשובים לימין, בהתנשאות, בדיוק כפי שנהג כלפי הציבור החרדי בנושאים שחשובים לו. אף נושא, לא הגיע אצלו למיצויו חיובי ומלא. כאשר מדובר בענייני דת באף אחד מרשימה ארוכה של נושאים שבהם חל פיחות וכרסום, אם בגלל הבג"צ, או על ידי גורמים פוליטיים, אם זה בסטטוס קוו על שבת, בחוק הגיור, במתווה הכותל, בכשרות ובחוק הגיוס, הוא לא נקף אצבע כדי להוכיח אכפתיות ושותפות אמת. הכל היה חד צדדי מצדו, להבטחת עתידו בלבד. רק זה מה שעניין אותו. את חוק הגיוס הוא יכל להעביר כבר מזמן אם רק היה רוצה. אלא שהוא החזיק בו כבן ערובה לגחמותיו הפוליטיים והאישיים. כך בדיוק נהג גם עם החוקים וההחלטות בכל הנושאים שמעניינים את הימין. אלא שהחרדים, למרות שירק עליהם לאורך כל הקדנציה, ממשיכים לטעון כי יורד גשם, וח"כ גפני הצהיר רק השבוע אמונים להמשך השותפות עם נתניהו, ואילו בנט ושקד אינם מוכנים עוד לבלוע את הזלזול בהם ובנושאים החשובים לימין ולהתיישבות, והחליטו לעשות מעשה, עד כדי סיכול בחירתו של נתניהו לתפקיד ראש הממשלה, פעם נוספת".

אין ספק כי מה שהכריזו עליו במסיבת העיתונאים במוצאי שבת, הוא רק תחילתה של הדרך החדשה של בנט ושקד. יש מי שיודע לומר שלצד אישים שאינם שומרי מצוות, עמם הם מנהלים שיחות לשילובם ברשימה החדשה, כמו גל הירש, אביגדור קהלני ועוד, גם כמה נוספים מרשימת הבית היהודי, מלבד שולי מועלם, יצורפו, בסופו של דבר, לרשימה.

החלטתם של בנט ושקד נעשתה בהיסח הדעת של חבריהם מהבית היהודי. לאחרונה דווקא התהדקו הקשרים אפילו בין בנט לסמוטריץ' ויש שהסבירו זאת כניסיון להכניס טריז בין השר אורי אריאל לסמוטריץ', אך יש שראו זאת בהיבט רחב יותר. בנט עצמו הסביר השבוע בפורום שלפניו הופיע כי ננזף בידי רבני הבית היהודי, על שנושא כמו השבת, אינו מעניין אותו, והוא משאיר את ההתעסקות בו לסמוטריץ׳. הוא השיב להם כי אכן נח לו שסמוטריץ' יטפל בנושאים דתיים כמו השבת ולא הוא. אמר ולא הרחיב כי יעדו הוא הציבור החילוני, דווקא.

נכון לשלב זה במהלך של בנט ושקד, נראה שהוא עלול לפגוע לא רק בסיכוייו של נתניהו להגביר את כוחו ולהוכיח לפרקליטות כי העם רוצה בו, למרות החשדות שבידיהם, אלא בקואליציית הימין העומדת בפני אפשרות של התרסקות לרסיסים קטנים. ומה אומרים צעדי בנט-שקד למפלגות החרדיות? גם כאן יש חשש כי אם הן ימשיכו להעניק נאמנות עיוורת לנתניהו, ובנט ושקד יהיו בטוחים כי אין להם סיכוי אצלן, הסיכוי שהם יחברו לברית עם לפיד כדי להשיג את השלטון, כפי שכבר היה בעבר, אינו מופרך כלל.

יחד עם זאת זה עלול להיות גם במקרה שנתניהו ירגיש שהחרדים אינם בטוחים בכיסו. מעתה, החובה ללכת בין הטיפות חייבת להילקח בחשבון וברצינות אצל החרדים.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *